Czy w końcu kolej na kolej dla Jastrzębia?

Czy pociągi wrócą do Jastrzębia-Zdroju?

Jastrzębie-Zdrój aktualnie posiada tytuł największego miasta w Polsce bez dostępu do kolei. Samorządowcom wcale nie jest to do śmiechu i z całych sił próbują się tego wstydliwego tytułu pozbyć. Czy wrócą połączenia kolejowe do Jastrzębia-Zdroju? Oczekiwania i plany są bardzo duże, ale stan infrastruktury jest w opłakanym stanie.


W ubiegłym tygodniu zakończył się termin składania ofert, którego przedmiotem zamówienia była – Analiza odtworzenia linii kolejowej w Jastrzębiu-Zdroju w kontekście regionalnych i transgranicznych połączeń kolejowych. Dokument zawierać ma między innymi opracowanie zakresu rewitalizacji obszarów objętych trasą kolei, która obejmować ma budowę przystanku kolejowego Jastrzębie Centrum (Górne) łącznie z Centrum Przesiadkowym, utworzenie Centrum Przesiadkowego z wielopoziomowym parkingiem przy stacji Jastrzębie-Zdrój Bzie, rozważyć zaplanowanie stacji kolejowej przy ul. Granicznej w Jastrzębiu-Zdroju oraz analizę rozwiązań usprawniających korzystanie z transportu zbiorowego takich jak e-bilet, biletomaty czy zależność bilet kolejowy = bilet parkingowy.

Magistrat pod analizę chcę również wziąć wykonanie łącznicy kolejowej linii 157 z linią 93 od Pawłowic w kierunku Zebrzydowic. Łącznica miałaby usprawnić przejazd pociągów branym pod uwagę połączeniu kolejowym Jastrzębie-Zdrój Górne – Jastrzębie-Zdrój Bzie – Pawłowice – Strumień – Zebrzydowice – granica państwa – Karwina, Ostrawa czy Hawierzów. Oprócz transgranicznego połączenia kolejowego magistrat chce przeanalizować połączenia na trasie:

 • Jastrzębie-Zdrój Górne – Jastrzębie-Zdrój Bzie – Pawłowice – Strumień – Chybie – Pszczyna – Tychy – Katowice
 • Jastrzębie-Zdrój Górne – Jastrzębie-Zdrój Bzie – Pawłowice – Żory – Pszczyna – Tychy – Katowice
 • Jastrzębie-Zdrój Górne – Jastrzębie-Zdrój Bzie – Pawłowice – Żory – Orzesze – Mikołów – Katowice
 • Jastrzębie-Zdrój Górne – Jastrzębie-Zdrój Bzie – Pawłowice – Chybie – Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała – Żywiec
 • Jastrzębie-Zdrój Górne – Jastrzębie-Zdrój Bzie – Pawłowice – Chybie – Skoczów – Goleszów – Wisła

Całość analizy czyli odbudowa linii kolejowej i prowadzenie połączeń pasażerskich do Jastrzębia-Zdroju ma zostać rozpatrzona i przeanalizowana w przypadku użyciu Spalinowych i Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych.

Niebawem dowiemy się komu samorząd zleci opracowanie zadania, a już pod koniec sierpnia 2017 r. powinniśmy znać szczegóły przeprowadzonej analizy.

11 komentarzy

 1. Brakuje mi tu analizy połączeń w kierunku zachodnim tj. do Rybnika i Wodzisławia oraz oczywiście do Cieszyna przez Ruptawę.

  1. Do Cieszyna przez Ruptawę to już tylko rowerem. Szczególnie w rejonie Zebrzydowic infrastruktura praktycznie niemożliwa do odtworzenia

   1. Dlaczego? Co prawda jeden most został rozebrany, ale nasypy są i duży most nad Piotrówką jest.
    Wiadomo że wymagałoby to dużych nakładów finansowych ,ale i tak dużo mniejszych niż budowa od zera

    1. Każdej linii żal, ok. Ale tylko w kierunku Pawłowic kolej z Jastrzębia ma przyszłość. Za 11 miesięcy ma być kompletnie zrewitalizowany (ciekawe czy się uda?) odcinek Chybie – Żory więc póki co do Jastrzębia najszybciej będzie można dojechać tylko od tej strony. Skąd? Sami jesteśmy ciekawi. Pozdrawiamy

 2. Bo stacja Jastrzębie Zdrój Górne wg samożądowców ma być stacja czołową, a odcinek od tej stacji w kierunku Wodzisławia ma być zaorany bo ktoś planuje w miejscu torów wybudować magazyn

 3. Bielaszka dostał za darmo tereny kolejowe bo ma wtyki i przez to problem z odtworzeniem linii w starym zarysie. Ale to da się odtworzyć . Dodatkowo do Wodzisławia (Rybnika) prowadziły dwie linie 159 oraz 875 tą 875 trza-byłoby modernizować bo jest już zarezerwowana na drogę południową. Dodatkowo linia 170 jest bez problemu do odtworzenia, a 159 z małą modernizacją pod autostradą A1 w Łaziska, ale nasi włodarze (prezydenci, wójtowie i radni) nie chcą kolei na byłych terenach kolejowych, bo już tam usadowili trasę rowerową z dotacji UE a wiadomo skapnie im z tego bo firmy im będą prezenty dawały. Dodatkowo przekazały pseudo za darmo Jastrzębiu teren rozjazdów przy dworcu w Jastrzębiu Zdroju i nie tylko. Tu propozycje linii do odtworzenia i nowych możliwości https://disq.us/url?url=https%3A%2F%2Fdrive.google.com%2Fopen%3Fid%3D1w7R0DiaJqSrZhP7Ud1a_i4D4R0g%26usp%3Dsharing%3ANddDTk3oO-INQ_487b7uAE2CBRw&cuid=3919597

 4. Co za bzdury !. Przecież plany z powrotem pociągów osobowych ciągną się od X lat,i jakoś nikt z tym nic nie robi,tylko gada… .Pamiętacie,że jak tylko pojawiły się plany z powrotem pociągów do sjz(bez wyrazów szacunku-dlatego z małych liter) to zostało wysłane pismo do marszałka.Marszałek wyraził zgodę na powrót pociągów i jeszcze to dofinansował.Niedługo później odbył się próbny przejazd szynobusu z Rybnika do kwk.jas-mos. Niestety ten przejazd zakończył się porażką.Powodem miały być zły stan linii kolejowej oraz likwidacja jakiegoś łącznika w Rybniku który tak naprawdę nigdy nie istniał.Plany na jakiś czas ucichły.Potem było coś że pociągi jednak wrócą ale tymczasowo by sprawdzić czy się to opłaci.Pierwszy pociąg osobowy miał wyjechać 1.09.2012(albo 2013 nie pamiętam już) i co?nic nie zrobiono.Gdy by władzą sjz rzeczywiście zależało na pociągach to na pewno coś by zrobili.Sęk w tym,że oni teraz dostali dofinansowanie z UE,i ta kasa …no właśnie.Chciał bym jeszcze wspomnieć o jednym,malutkim szczególe-jeżeli się uda,to kto będzie jeździł tymi pociągami?Bez urazy,ale w tym mieście jest mnocho emerytów i rencistów.Wątpię,alby oni byli zainteresowani podróżą koleją.Młodych w tym mieście praktycznie nie ma.Gdy by to było kilka lat temu,gdy to młodzieży było więcej i część z nich studiowała(np.w Katowicach,Krakowie czy we Wrocławiu )to co innego,bo chętni by byli.Warto się przypatrzeć na MZK ,ile teraz jeździ osób autobusami a jak były autobusy zatłoczone kilka lat temu.Podsumowując,chcą to niech robią,jednak moim zdaniem lepiej było by zainwestować w „mieście kopidoła” w bardziej pożyteczny sposób.

 5. Widzę mocny kompleks na tle Jastrzębia. Twoja małomiasteczkowość wychodzi ci z butów, niczym słoma. Co cię tak mocno boli te Jastrzębie? To że się nam zarąbiście żyje, to że mamy najlepsze zarobki w Polsce?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *