Jastrzębie próbuje walczyć o kolej

Fot. UM Jastrzębie-Zdrój

W ubiegłym tygodniu, w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój odbyło się spotkanie inaugurujące projekt stworzenia analizy możliwości odtworzenia linii kolejowej w Jastrzębiu-Zdroju w odniesieniu do granicy polsko-czeskiej.


W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele ościennych gmin Karwina (RCZ), Zebrzydowice, Pawłowice oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Euroregionu Śląsk Cieszyński i Jastrzębskiej Spółki Kolejowej, a także radni Rady Miasta i pracownicy merytorycznych wydziałów urzędu.

Blisko 30 osób, które tego dnia zebrały się w jastrzębskim urzędzie, miało okazję zapoznać się z założeniami projektu, które przedstawił Ryszard Rakoczy, zastępca Prezydenta Miasta.

Głównym celem projektu jest przygotowanie profesjonalnej analizy społeczno-ekonomicznej różnych modeli rewitalizacji i włączenia Jastrzębia-Zdroju do sieci regionalnych połączeń kolejowych ze szczególnym uwzględnieniem transgranicznego wariantu obsługi ruchu kolejowego.

Jastrzębski magistrat poinformował na spotkaniu, że uruchomienie komunikacji kolejowej z Jastrzębia do Zebrzydowic, a następnie skorzystanie z już istniejących szlaków kolejowych, pozwoli na przejazd koleją do Katowic pociągiem w ciągu 47 minut. Obecnie wydaje się to jednak mało prawdopodobny scenariusz, ponieważ sama podróż z Katowic do Zebrzydowic trwa 54 minuty.

Wartość projektu wynosi 23 529,41 EUR, a jego realizacja trwać będzie do końca czerwca 2017 r. Projekt otrzymał wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska i Budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *