Czy warto przejąć dworzec?

Kilka minut po 13 dworzec w Skoczowie został udostępniony przedstawicielom lokalnych władz
Kilka minut po 13 dworzec w Skoczowie został udostępniony przedstawicielom lokalnych władz

Na takie pytanie muszą odpowiedzieć władze Skoczowa, które kilka miesięcy temu rozpoczęły starania o przejecie budynku dworca kolejowego. Dzisiaj radni mieli okazję zobaczyć w jakim stanie jest obiekt i jego otoczenie po kilku latach od jego zamknięcia dla podróżnych. Roboty z tego tytułu zapowiada się wiele, ale są też i inne problemy…


Nie jesteśmy fachowcami w tej materii i trudno nam oceniać po tym co zobaczyliśmy, co trzeba zrobić i najważniejsze – ile kasy wpompować, by przywrócić ten obiekt do norm przyzwoitości. Na pewno sporo. Z drugiej strony, objęcie w posiadanie dworca na pewno sprawi, że lokalna społeczność zrobi jak najszybciej wszystko, by podróżni przyjeżdżający tutaj koleją byli przywitani w odpowiednich, dzisiaj nieistniejących, warunkach. Jak w każdej życiowej sprawie – plusy muszą równoważyć minusy, tym bardziej, że już dzisiaj padały dość konkretne propozycje zagospodarowania budynku w przypadku decyzji na tak.

Wątpliwości budzi jednak również propozycja umowy przesłana przez PKP SA. Ostatnia wersja dotarła do skoczowskiego magistratu wczoraj i wiadomo na pewno, że będzie kilka spornych punktów. Przejęcie wyceniono na ponad 400 tysięcy złotych i w porządku, w przypadku negocjacji handlowych oferent wychodzi z ceną. Jest to normalne. Niezadowolenie budzi szereg zapisów, według których kolej chce mieć zbyt duży wpływ na formy funkcjonowania obiektu po ewentualnym przejęciu go przez miasto. Mówiąc wprost. Zagwarantowane ma być duże pole do ingerencji, wyrażone nawet w jakimś systemie kar za nie zrobienie tego czy tamtego. O tym, co zrozumiałe, skoczowscy radni nie chcą w ogóle słyszeć. Wygląda na to, że zapowiada się długa debata nad przejęciem dworca oraz nad wspomnianą propozycją umowy.

– Obejrzymy ten dokument ze wszystkich stron i na pewno nie zgodzimy się na jakikolwiek krzywdzące nas zapisy. Trudno dzisiaj powiedzieć – zapewnił Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa.

2 komentarze

  1. Z tej informacji wynika, że kolej, konkretnie PKP SA działa tak jakby jej zależało na wystudzeniu inicjatywy samorządowców Skoczowa. A powinno być odwrotnie to PKP Sa powinna być zadowolona, że samorząd chce sobie wziąć na głowę mocno zaniedbany obiekt, który ma w znaczącej części obsługiwać pasażerów kolei.
    Ze swojej strony sugerowałbym żeby burmistrz Skoczowa skontaktował się z samorządowcami Goczałkowic, którzy mają w miarę świeże doświadczenia przeprawy z PKP SA przy przejęciu budynku dworca w Goczałkowicach Zdroju.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *