Stowarzyszenie na straży kolei

Stowarzyszenie Miłośników Kolei z Racławic Śląskich jest grupą działającą na rzecz pamięci o kolei, ale również promotorem i obrońcą mającym wpływ na przyszłość kolei w regionie.


Stowarzyszenie działające w Racławicach Śląskich jest m.in. organizatorem corocznie odbywającego się pikniku kolejowego „Koleją po pograniczu polsko-czeskim” w Racławicach Śląskich. To jednak nie jedyna inicjatywa i działanie, którym stowarzyszenie chcę wspominać przeszłe czasy w kolejnictwie i propagować przewozy kolejowe. Na swojej liście zasług posiadają również wyremontowanie, z pomocą lokalnego samorządu, pomieszczeń racławickiego dworca kolejowego w którym obecnie znajduje się siedziba stowarzyszenia i mini muzeum kolejowe z pokaźną ilością eksponatów.

Obecny stan lokomotywowni w Racławicach Śląskich

Stowarzyszenie pracuje nad uruchomieniem turystycznych połączeń kolei wąskotorowej łącząc Racławice Śląskie z czeską miejscowością Osoblaha, gdzie znajduje się czynna stacja wąskotorówki i prowadzone są obecnie połączenia na trasie Třemešná ve Slezsku – Osoblaha. Jak zapewniali nas przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Kolei, byłoby to pierwsze na świecie międzynarodowe połączenie kolei wąskotorowej. W tym celu trwają już też prace nad przywróceniem do stanu użyteczności lokomotywowni znajdującej się na terenie stacji Racławice Śląskie. Lokomotywownia ma stać się zapleczem dla kolei wąskotorowej, ale również ma tam powstać skansen kolejowy, który w planach ma mieć obszerną listę ekspozycji, czynnego parku maszynowego i wielu innych atrakcji.

Jeszcze w tym roku do końca października, budynek lokomotywowni ma zostać pokryty nowym dachem sfinansowanym przez gminę Głogówek. Pracą jaką wykonuje stowarzyszenie jest godne podziwu i szerszej prezentacji na pewno nie raz jeszcze pojawimy się w tamtych okolicach, żeby informować o działaniach tej grupy kolejowych zapaleńców.

Jutro do zobaczenia galeria zdjęć z lokomotywowni i dworca kolejowego w Racławicach Śląskich.

Facebook Comments

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *