Konstal 5N na nowo

Konstal 5N który został sprowadzony z Elbląga do Legnicy w 1998 r. dostanie nowe życie. Tramwaj ten wyprodukowany w latach 50. minionego wieku którego właścicielem jest Muzeum Miedzi, upamiętniał historię legnickich tramwajów, która zakończyła się w roku 1968.


Fachowcy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego remontują zabytkowy tramwaj Konstal 5N, który przez 16 lat był eksponowany przed dawną zajezdnią przy ul. Wrocławskiej.

Reanimacja tego tramwaju jest dla naszej załogi sporym wyzwaniem – mówi prezes MPK, Zdzisław Bakinowski. – Pracujemy przy nim systemem gospodarczym. Spawacze i mechanicy prowadzą renowację w czasie wolnym od codziennych obowiązków remontowych naszego taboru. Ostatnio zajmowaliśmy się żmudną operacją piaskowania podwozia i konstrukcji nadwozia.

Rozebrane są elementy drewniane i poszycie zewnętrzne. Obecnie wymienia się poszycie dachu i wzmacnia konstrukcję szkieletu. Niemal wszystkie detale pojazdu są bardzo skorodowane. Elementy blaszane będą wymienione na nowe, z blachy ocynkowanej i wiernie dostosowane do wyglądu pierwotnego. W dalszej kolejności trzeba będzie zdobyć bądź odtworzyć oryginalne elementy wyposażenia. Nie będzie to łatwe.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Fot. UM Legnica

Facebook Comments

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *