Konstal 5N na nowo

Konstal 5N który został sprowadzony z Elbląga do Legnicy w 1998 r. dostanie nowe życie. Tramwaj ten wyprodukowany w latach 50. minionego wieku którego właścicielem jest Muzeum Miedzi, upamiętniał historię legnickich tramwajów, która zakończyła się w roku 1968.


Fachowcy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego remontują zabytkowy tramwaj Konstal 5N, który przez 16 lat był eksponowany przed dawną zajezdnią przy ul. Wrocławskiej.

Reanimacja tego tramwaju jest dla naszej załogi sporym wyzwaniem – mówi prezes MPK, Zdzisław Bakinowski. – Pracujemy przy nim systemem gospodarczym. Spawacze i mechanicy prowadzą renowację w czasie wolnym od codziennych obowiązków remontowych naszego taboru. Ostatnio zajmowaliśmy się żmudną operacją piaskowania podwozia i konstrukcji nadwozia.

Rozebrane są elementy drewniane i poszycie zewnętrzne. Obecnie wymienia się poszycie dachu i wzmacnia konstrukcję szkieletu. Niemal wszystkie detale pojazdu są bardzo skorodowane. Elementy blaszane będą wymienione na nowe, z blachy ocynkowanej i wiernie dostosowane do wyglądu pierwotnego. W dalszej kolejności trzeba będzie zdobyć bądź odtworzyć oryginalne elementy wyposażenia. Nie będzie to łatwe.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Fot. UM Legnica

Facebook Comments

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *