Solaris wraca do Katowic

Prawdopodobnie, do końca przyszłego roku do katowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej przyjedzie 25 fabrycznie nowych autobusów Urbino 12. PKM Katowice rozstrzygnął przetarg na zakup takiej właśnie ilości sztuk pojazdów.


To już kolejne w ostatnim czasie zamówienie na nowe autobusy, które zostało ogłoszone przez PKM w Katowicach. Przedmiotem rozstrzygniętego przetargu była dostawa 25 sztuk fabrycznie nowych ekologicznych autobusów miejskich, niskopodłogowych. Według specyfikacji określonej w SIWZ, zamawiane autobusy mają być klasy MAXI o wymiarach od 11,80 do 12,15 m długości, szerokości całkowitej do 2,55 m i wysokości nieprzekraczającej 3,25 m. Pojazdy mają być wyposażone w ekologiczny silnik Diesla spełniający normy emisji spalania EURO 6.

Jedyną ofertę w przetargu złożyła firma z Bolechowa. Solaris Bus & Coach za swoje autobusy zaoferował kwotę 28.105.500,00 zł brutto. Zamawiający zamierzał na sfinansowanie zadania przeznaczyć 30.135.000,00 zł brutto, dlatego też oferta mieści się w kosztorysie. Solaris na wykonanie 25 autobusów będzie miał 330 dni od momentu podpisania umowy na zrealizowanie zamówienia.

Polski producent, który od wielu lat dostarcza autobusy do stolicy województwa śląskiego stracił rok temu jedną dostawę na rzecz Mana, lecz teraz wygląda, że we flocie PKM Katowice ilość pojazdów wyprodukowanych w Bolechowie ulegnie znacznemu powiększeniu.

2 komentarze

  1. Ekologiczny silnik Diesla spełniający normy emisji spalania EURO 6 to jednak Diesel ze swoimi wadami, czyli emisją. Szkoda, że Solarisowi nie udało się wdrożyć napędu hybrydowego. Wydaje się, że to rozwiązanie byłoby optymalnym do czasu opanowania technologii napędu ogniwami wodorowymi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *