Kolej w szkole i muzeum

Specjalistyczny, wycofany z użycia sprzęt, zyskuje nowe życie pomaga w edukacji i przypomina o historii kolei. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przekazała Odśnieżarkę na całoroczną ekspozycje w Rzeszowie oraz elementy toru w szkole w Gdyni


Do Zespołu Szkół Ekologiczno – Transportowych w Gdyni trafiły kolejne pomoce dydaktyczne. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały dwie niewykorzystywane na sieci kolejowej zwrotnice. Urządzenia są już zamontowane na terenie pawilonu kolejowego utworzonego w szkole. Wraz z przekazanymi już w tym roku urządzeniami sterowania ruchem kolejowym pozwolą lepiej przygotować uczniów do pracy na kolei, a zajęcia zawodowe dla przyszłych techników transportu kolejowego będą bardziej atrakcyjne.

Podkarpackie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei w Rzeszowie zyskało czterdziestoletnią odśnieżarkę torów. Maszyna OM-3A wyprodukowana w 1977 r. przez lata służyła do oczyszczania rozjazdów i torów ze śniegu. Obecnie zarządca infrastruktury do odśnieżania linii wykorzystuje nowe drezyny ze specjalnymi przystawkami. Wycofany z użycia pojazd będzie służył już nie tylko zimą lecz cały rok jako atrakcja wystaw. Miłośnikom kolei, odwiedzającym Podkarpacie i ekspozycję pokaże jak zapewniano utrzymanie linii w XX wieku. Podobny sprzęt PLK przekazały wcześniej Stowarzyszeniu Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *