Poprawiają przejazdy

PKP PLK podnosi poziom bezpieczeństwa na 9 przejazdach kolejowo-drogowych w woj. śląskim. W Krzepicach są już nowe tory, jezdnia i urządzenia. Postępują prace m.in. w Jaworznie i Cieszynie. Na Śląsku inwestycja przejazdowa ma wartość ponad 12 mln zł. Jest realizowana w ramach ogólnopolskiego programu przejazdowego za ok. 256 mln zł, współfinansowanego z środków UE.


Bezpieczniejsze i sprawniejsze przejazdy dla samochodów i pociągów przez skrzyżowania kolejowo-drogowe to zakładany efekt realizacji ogólnopolskiego programu przejazdowego z Krajowego Programu Kolejowego. Przebudowane zostaną łącznie 182 przejazdy w Polsce. W województwie śląskim zmodernizowanych zostanie 9 za 12 mln zł.

Na przejeździe w Krzepicach (linia Herby Nowe – Oleśnica) wymieniono tor i jezdnię, co kierowcom zapewnia płynny przejazd. Stare urządzenia sygnalizacji przejazdowej zastąpiono nowymi. Jest także nowe oświetlenie i monitoring.

W Wilkowicach (trasa kolejowa Katowice – Zwardoń), Jaworznie (linia Sosnowiec Maczki – Długoszyn) i Lublińcu (linia Droniowiczki – Jawornica) kierowcy przejeżdżają już po zmodernizowanej drodze przez tory. Dla pieszych w Wilkowicach wybudowano nowe chodniki. Kolejnym etapem prac będzie wymiana urządzeń samoczynnej sygnalizacji przejazdowej. Na przejazdach w Lublińcu i Jaworznie poziom bezpieczeństwa podniesie zabudowa dodatkowych urządzeń. Roboty torowe trwają w Cieszynie przy ulicy Frysztackiej. Przejazd zostanie zabezpieczony rogatkami i sygnalizacją. Poza nową jezdnią wybudowany zostanie chodnik i ścieżka rowerowa. Na wszystkich skrzyżowaniach zamontowane zostanie funkcjonalne oświetlenie i monitoring.

Prace na przejazdach zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy pociągów i nie powodują zmian w podróżach. W przyszłym roku zmodernizowane mają zostać kolejne przejazdy w: Lublińcu (linia Paczyna – Lubliniec), Zabrzu Makoszowach, Rybniku Niedobczycach oraz Radostowicach (na linii Pszczyna – Rybnik).

 

 

One comment

  1. „…. Roboty torowe trwają w Cieszynie przy ulicy Frysztackiej. Przejazd zostanie zabezpieczony rogatkami i sygnalizacją …” Przejazd już jest zabezpieczony CZYNNĄ SSP. Torowisko już od otwarcia jest nowe. Roboty trwają na ukończeniu przy nawierzchni drogowej. Nic nie wskazuje żeby tam były rogatki.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *