Bomby (oby zawsze) były fałszywe

– Pociąg nr 94858 relacji Żywiec – Katowice po przyjeździe do stacji Katowice kierownik stwierdził pozostawiony bagaż bez opieki, powiadomiono odpowiednie służby – taki oto komunikat wydała dzisiaj dyspozytura Kolei Śląskich, kilkanaście minut po godzinie 11. I się zaczęło…


Jednostka 27WEb – 004, która obsługiwała połączenie z Żywca została odstawiona na tor 26 katowickiego dworca, czyli lapidarnie rzecz ujmują, na peron oznaczony nr 5. Za chwilę do pociągu wtargnęły połączone siły Policji i Straży Ochrony Kolei. Po krótkim zamieszaniu potencjalni zamachowcy zostali obezwładnieni. Zlokalizowano także dwa pakunki, co do których istniało uzasadnione podejrzenie, że mogą się w nich znajdować ładunki wybuchowe. W czasie gdy przestępcy byli obezwładniani, skuwani i wyprowadzani na peron, pozostali pasażerowie zostali bezpiecznie wyprowadzeni na peron i oddzieleni od miejsca zagrożenia. Wszystko odbyło się sprawnie i w miarę szybko, w atmosferze znanej do tej pory nam, osobom niewinnym, wyłącznie z filmów sensacyjnych.

Dobra, spuścimy powietrze z tej historii. Były tylko ćwiczenia i na szczęście realnego zagrożenia nie było. I choćby dlatego, by nie komplikować życia podróżnym na dworcu w Katowicach, akcję unieszkodliwienia bomby i obezwładnienia potencjalnych zamachowców przeprowadzono na legendarnym swego czasu peronie nr 5. Przyznamy, jako uczestnicy tych ćwiczeń, że „wjazd” do pociągu połączonych sił SOK i Policji zrobił na nas wrażenie. Choć mieliśmy świadomość, że to tylko próba, to trzymaliśmy rączki w górze tak długo jak kazali nasi wyzwoliciele, a jak kazali opuścić elfa to uczyniliśmy to bez szemrania, wedle zarządzonych procedur. Po udziale w dzisiejszej akcji wiemy tyle, że gdyby co, to są jednostki, które są nam w stanie nam pomóc. Choć nie kwestionując ich wyszkolenia chcielibyśmy, by takie sytuacje w życiu jednak w ogóle nie zdarzały…

Ale gwoli sprawiedliwości… I tu kolejny komunikat KŚ: Godzina 12:11 stacja Katowice – Policja zakończyła czynności operacyjne na pociągu nr 94858.

Fot. Michał Siewior (Koleje Śląskie), Silesia Info Transport

One comment

  1. Nie wyobrażam sobie aby z podróżnymi gdzieś zjeżdżać tam gdzie oni nie chcą. Co im powiedzieć że to ćwiczenia rutynowe ? to ktoś odpowie że go to nie obchodzi i zaciągnie hamulec , powiedzieć że prawdopodobnie coś jest w pozostawionej torbie to panika. Jeżeli sztab specjalistów jest profesjonalny to niech szkoli na takie okoliczności.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *