Szczyrk zaprasza także bez auta

Uroki Szczyrku, nowe rozwiązania turystyczne i planowane rozwiązania komunikacyjne przedstawili dzisiaj włodarze miasta wraz z szefami tamtejszych ośrodków narciarskich i przedstawicielami firm przewozowych na konferencji prasowej zorganizowanej w Miejskim Ośrodku Kultury.


Szczyrk rzadko gości na naszych łamach. Czasem w tym naszym kolejowym pędzie zapomianym o fajnych miejscach w naszym województwie. I, tu bijemy się w piersi, rzadko kiedy możemy oddalić się na odległość większą niż kilka kilometrów od najbliższej linii kolejowej. Dzisiaj się nam to udało i stwierdzamy, że było warto. Bo naprawdę mamy kilkanaście fajnych i znanych miejsc, zwłaszcza na mapie turystycznej, gdzie koleją się nie da.

Takim miejscem jest Szczyrk. Dzisiaj zorganizowano tam konferencję prasową na której przedstawiono nowości infrastrukturalne przygotowane na ten sezon zimowy. Wybaczcie, że nie napiszemy o nowościach dotyczących tras zjazdowych bo choć prezentacje tego co jest przygotowane, szczególnie dla narciarzy zrobiło na nas duże wrażenie to jednak nie jesteśmy Silesia Info Ski, więc nie czuliśmy się na siłach by podjąć temat.

W Szczyrku też wiedzą jednak o dzisiejszych bolączkach związanych z zatłoczonymi drogami. Tu ten problem jest dokładnie taki sam jak w Brennej, Ustroniu i innych miejscowościach turystycznych. Stąd władze miasta chcą przygotować rozwiązania, które przekonają jak największą część turystów, by spróbowali skorzystać z rożnych form transportu zbiorowego, których coraz więcej pojawia się na tym terenie.

Już jest zawiązana współpraca z lokalnym przewoźnikiem, PKS Bielsko-Biała, który w swoich pojazdach honoruje na terenie miasta Szczyrk skipassy posiadane przez przybyłych turystów. Podobno wyniki są coraz lepsze. Padło też zdanie o ewentualnej współpracy z przewoźnikiem kolejowym (Koleje Śląskie), by kiedyś w przyszłości powstało kombinowane kolejkowo-autobusowe połączenie, które również z pewnością w pewnym stopniu odciążyłoby drogę wojewódzką nr 942, którą to zdecydowana większość turystów tutaj trafia.

Kolejną próbą rozwiązania sprawy transportu chętnych do korzystania z oferty Szczyrku z terenu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ma być połączenie autobusowe nowego przewoźnika ZebraBus, które rozpocznie funkcjonowanie od 15 grudnia. Ma ono w sezonie dwa razy dziennie dowozić pasażerów z Katowic, przez Tychy, do Szczyrku z pominięciem Bielska-Białej. Autobusy mają być wyposażone w specjalne uchwyty do przewozu nart. Ciekawym pomysłem jest to, że jeden z kursów będzie odjeżdżał ze stolicy województwa śląskiego kilkanaście minut po przyjeździe pierwszego dziennego pociągu z Warszawy. Tam tez właściciele przewoźnika widza potencjalnych chętnych do spędzenia udanego weekendu w Szczyrku. Szczegóły tego połączenia przedstawimy niebawem…

3 komentarze

  1. Zamiast autobusu Katowice Szczyrk lepszy byłby bus skomunikowany z pociągami KŚ ze stacji Łodygowice czy nawet Bielsko, oczywiście na wspólnym bilecie.

    1. Szczyrk moglby byc lepiej skomunikowany z innymi miastami, jakby byly – co najmniej w sezonie letnim – polaczenia autobusowe nie tylko z Bielskiem czy Lodygowicami, ale takze z Wisla. Dotychczas autobusy z Bielska koncza bieg na Solisku (czyli w Salmpolu), a autobusy z Wisly i Cieszyna jada tylko do Malinki. Jest co prawda w sezonie letnim kilka par kursow na sama Przelecz Salmpolska, ale bezposredniego autobusu kursowego Wisla – Szczyrk. Autobusy na Przelecz nie jada wczesnie rano, ani wieczorem. Byl kiedys bezposredni autobus w piatki, soboty i niedziele wakacyjne w relacji Cieszyn – Wisla – Szczyrk – Zakopane, ale o ile dobrze pamietam, ostatnio taki autobus jechal chyba w 2016 roku.

      Czyli, moglby byc autobus Lodygowice – Szczyrk – Wisla Uzdrowisko, chociaz w sezonie letnim, skomunikowany z pociagami.

  2. Szczyrk zaprasza takze bez auta: czy Buksa wciaz jezdzi do Szczyrku, czy moze teraz jezdzi tylko Zadlo i PKS Bielsko ? I jeszcze dojedzie przewoznik Zebra. Czy samorzad Szczyrku i powiatu bielskiego czyni jakies kroki, aby PKS Bielsko, Zadlo, Zebra, (moze i Buksa) mieli wspolne bilety i zintegrowane rozklady jazdy ?? Noi zeby ktokolwuek z nich jezdzil nie tylko do Soliska czy na Przelecz Salmopolska, ale i do Wisly?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *