Dobry nauczyciel to bezpieczny uczeń

PKP PLK kontynuuje cykl warsztatów dla kilkuset instruktorów nauki jazdy. Ich celem jest lepsze przygotowanie przyszłych kierowców do bezpiecznego pokonywania przejazdów kolejowych. Dzisiaj takie warsztaty zarządca infrastruktury zorganizował w Bielsku-Białej. Tego typu spotkania odbyły się już w 20 miastach w Polsce. Kolejne zaplanowane są w Częstochowie (jutro) i Olsztynie.


W warsztatach biorą udział instruktorzy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie PKP PLK. Podczas tych spotkań ekspert z ramienia zarządcy, omawia zasady bezpieczeństwa na przejazdach z perspektywy kolei na bazie doświadczeń i wielu zdarzeń. Działania prowadzone są w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko”

– PKP PLK konsekwentnie prowadzą poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych.in. poprzez modernizację przejazdów oraz budowę nowych bezkolizyjnych skrzyżowań. Od października dodatkowo apelujemy do instruktorów nauki jazdy. Przekazujemy tej grupie dodatkowe materiały. Lepiej przygotowany nauczyciel to bezpieczniejszy uczeń – uważa Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

– Przedstawiamy instruktorom nie tylko wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, ale także wyposażymy ich w materiały, które ułatwią edukację kursantów. Spotkanie jest dla nas okazją nie tylko do przekazania, ale i do zdobycia wiedzy, co jeszcze moglibyśmy zrobić, by kierowcy byli bardziej bezpieczni na przejazdach kolejowo-drogowych – twierdzi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP PLK.

Warto przedstawić kilka liczb, które zostały zaprezentowane podczas dzisiejszej konferencji. W województwie śląskim, w ciągu trzech kwartałach tego roku na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 11 zdarzeń, w których zginęło 5 osób, a dwie zostały ciężko ranne. W Polsce w tym czasie doszło do 164 zdarzeń, a których zginęło 40 osób, a 27 zostało ciężko rannych.

Warto podkreślić, ze do zdarzeń dochodzi w miejscach wyraźnie zabezpieczonych znakami STOP, do którego wielu kierowców po prostu nie stosuje się. Podobnie ma się rzecz z czerwonym światłem, również kategorycznie zakazującym wjazdu na tory.

Na terenie naszego województwa jest 1007 przejazdów i bezpiecznych przejść dla pieszych. To 7 procent wszystkich przejazdów w kraju. Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak podkreślono na konferencji – nie ma już w naszym kraju już przejazdów niestrzeżonych, wszystkie są monitorowane i przy właściwym zachowaniu kierowców i pieszych wszystkie one gwarantują pełne bezpieczeństwo przy przekraczaniu torów.

Jacek Karniewski, rzecznik PKP PLK prezentuje żółte naklejki

Podczas konferencji przedstawiciele PKP PLK z dumą mówili o wprowadzonym w tym roku projekcie „Żółta Naklejka”. Na około 14 tysiącach przejazdach zamontowano specjalne żółte naklejki. Na każdej z nich są trzy podstawowe dane:  identyfikacyjny numer przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery awaryjne. W przypadku zagrożenia życia na terenie kolejowym i po połączeniu z numerem 112, jego operator powiadamia specjalnie stworzonym łączem, służby PKP PLK i natychmiast zostaje wydane polecenie wstrzymania ruchu na tej linii i w okolicach miejsca wystąpienia zagrożenia.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *