Metropolia wylądowała

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zadebiutowała ma komunikacyjnej mapie naszego regionu. Zadebiutowała należy przyznać w bardzo dobrym stylu. Jeśli kolejne działania tej instytucji będą podobne do uruchomienia ekspresowych połączeń autobusowych na lotnisko w Pyrzowicach, to może w naszej regionalnej komunikacji nastąpi coś naprawdę dobrego.


Wszędzie na świecie dobrze zarządzane lotniska, a takim jest na pewno też to w Pyrzowicach, stanowią jakąś wizytówkę miasta czy regionu. To wszędzie ważne miejsca dla turystyki czy gospodarki. Nie inaczej jest w  przypadku województwa śląskiego. Przecież nasze lotnisko nie tylko samym zatrudnionym na nim, ale również tym świadczącym usługi w pobliskich hotelach, restauracjach, parkingach i gdziekolwiek jeszcze innych proponuje obecnie 3 tysiące miejsc pracy. To więcej niż hipermarkety.

I dlatego nie powinno dziwić, że właśnie lotnisko w Pyrzowicach i chęć dobrego skomunikowania z nim większości miast regionu za cel wzięli sobie ludzie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podczas debiutu w zakresie świadczenia usług transportowych. Trzeba przyznać, że rozmach towarzyszący początkowi kursowania czterech linii „lotniskowych” stworzonych przez GZM mógł zrobić wrażenie. Nowe autobusy, duża gęstość połączeń. Dość ciekawy i przemyślany, jak nas zapewniono na wtorkowej konferencji prasowej na lotnisku, dobór poszczególnych tras. I coś niewymiernego. Ten optymizm emanujący od ludzi metropolii i ich oczy mówiące – musi się udać. Czegoś takiego dawno nie widziałem.

Po raz pierwszy ważny okazał się też ten kto ma z tego korzystać, czyli pasażer. Uważam, że 14 złotych (ulgowy 7 zł) nie jest wygórowaną kwota za przejazd na lotnisko, pamiętając, że mamy jeszcze koło ratunkowe w postaci wykonania jednego przejazdu Kolejami Śląskimi. Mnie jako mnie najbardziej ciekawi jak wypadnie linia AP4, ta jeżdżąca nocą z Tychów do Katowic. Na jednym z portali czytałem ciekawą teorię, że być może będą z niej korzystać ludzie niekoniecznie wracający czy chcący dostać się do Pyrzowic. Bo może z Katowic 14 zł to drogo, ale jak ktoś na przykład zakupi bilet w tej cenie i przyjedzie np. ostatnim pociągiem z Gliwic czy z Dąbrowy Górniczej i przesiądzie się na „lotniskowca”, to ta kwota już porażająca nie będzie. Tym bardziej, że o połowę tańszy jest przecież bilet ulgowy. Szkoda, że dopiero GZM dołożyło starań, by realnie połączyć możliwość podróżowania koleją i zbiorkomem. Nie na wybranym odcinku, tylko na określonym obszarze. Jakkolwiek jest to jeszcze forma cząstkowa, to jednak daje nadzieję na przyszłość, że, oby jak najszybciej, będziemy mieli szanse poruszać się po terenie metropolii na jednym bilecie i korzystając z tego, co nam najbardziej w danej chwili pasuje. Zaczynam wierzyć, że to się może kiedyś spełnić.

Oczywiście, dzisiaj trudno jeszcze oceniać jak to wszystko będzie wyglądało za kilka tygodni czy miesięcy i czy ekspresy na lotnisko spełnią swoją rolę. Ale inicjatywy transportowej uruchomionej z takim rozmachem to nie było u nas od dawna. Nie bawiono się w otwarcie trzech czy pięciu połączeń dziennie i w analizę tego, co to daje. Bo to nic nie daje. Skuteczną jest tylko gęsta sieć połączeń w przyzwoitej cezurze czasowej. To nie śląski wymysł, tylko „światowy”. I byłoby fajnie gdyby ten wymysł spróbowali zastosować i inni nasi organizatorzy transportu…

Jerzy Gościński

 

2 komentarze

  1. Wreszcie powstalo bezpisrednie polaczenie miedzy Gliwicami i Piekarami Slaskimi, linia AP1. Wyszukiwarka http://www.jakdojade.pl wiekszosc polaczen autobusowych pomiedzy tymi miastami proponuje wlasnie ze skorzystaniem z linii AP1. Ciekawe, czy pasazerowie chcacy skorzystac z takich polaczen beda pezygotowani, ze w linii AP1 nie obowiazuja zwykle bilety KZK GOP, ani jednorazowe, ani miesieczne, i to pomimo nadruku na bilecie jednorazowym, ze to bilet ,,Metropolii,,.

  2. metro popelnia blad, nie pozwalajac uztkownikom zwyklych miesiecznych jazdy liniami ap. swoja droga nikt nie sprawdzal mi waznosci biletu podczas podrozy na lotnisko i spowrotem :d

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *