Defibrylatory też już obecne

Kilka dni temu do Kolei Śląskich trafiło 60 sztuk defibrylatorów AED zamówionych w ramach postępowania ogłoszonego w październiku. Przewoźnik postanowił wyposażyć w takie urządzenie każdy posiadany w swojej flocie pojazd.


Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to urządzenie, które analizuje rytm pracy serca osoby poszkodowanej i podejmuje decyzję o tym, czy jest konieczna defibrylacja. Pracownicy KŚ zostaną oczywiście poinstruowani jak używać tego urządzenia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że defibrylatory AED są tak stworzone, by mogła ich użyć każda osoba, również nieposiadająca wykształcenia medycznego.

Naszym zdaniem warto odnotować ten fakt, gdyż wyposażenie pociągów KŚ w defibrylatory będzie kolejnym krokiem do podnoszenia bezpieczeństwa podróżnych. Z własnego, niemałego już doświadczenia wiemy już, że przypadki wystąpienia kłopotów zdrowotnych u pasażerów zdarzają się dosyć często. Sami zresztą widzieliśmy czy braliśmy już kilkanaście razy udział w takich przypadkach i jeśli zamówiony właśnie sprzęt przez przewoźnika może pomóc w przypadku zaistnienia takich sytuacji, to warto o tym zakupie poinformować. I na koniec apel…

– Przypominamy przy tym, by zawsze zgłaszać do kierownika lub konduktora pociągu problemy z samopoczuciem – czy to naszym, czy współpasażerów. Można to zrobić osobiście u obsługi w pociągu lub poprzez interkom dostępny w pojeździe. Specjalne przyciski SOS znajdują się również w toaletach w pojeździe. W sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia do pociągu zawsze wzywane jest pogotowie ratunkowe, a nasz personel jest przeszkolony z zasad pierwszej pomocy – proszą i informują Koleje Śląskie.

Fot. Koleje Śląskie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *