Węzeł działa od rana…

Pojawiły się pogłoski o przesunięciu terminu zaplanowanego na dzisiaj  uruchomienia pierwszego z dużych węzłów przesiadkowych powstających w Katowicach. Tego w sąsiedztwie stacji kolejowej w dzielnicy Ligota. Tak się jednak nie stało i od rana zintegrowane centrum przesiadkowe jest już dostępne dla podróżnych.


Faktem jest, że nie wszystko jest już gotowe. Jednak swoją podstawową funkcję ligockie centrum już spełnia. Do uruchomienia pozostały jeszcze na przykład elektroniczne wyświetlacze przy stanowiskach autobusowych. Ponadto, nie jest jeszcze możliwy dojazd na parking samochodowy. Pozostała infrastruktura jest już dostępna dla mieszkańców, chcących skorzystać z nowej inwestycji.

Funkcjonują już także uruchomione od dzisiaj specjalne linie autobusowe 912 i 913, mające w zamyśle na celu rozwieźć do Panewnik czy do centrum studenckiego w Ligocie potencjalnych pasażerów, przybyłych do Ligoty np. pociągiem. Oprócz tych linii węzeł obsługują również autobusy nr 13 i 51. Czy to dużo, czy mało? I jak węzeł wpłynie na integracje przepływu pasażerów „kolejowych” z komunikacją miejską? Trudno to dzisiaj jeszcze określić. Na pewno pojawimy się w Ligocie za kilka tygodni, by zobaczyć jak węzeł wkomponował się w transportową tkankę Katowic.

One comment

 1. Proszę zobaczyć, używane jest różne słownictwo.
  »węzeł«
  »węzeł przesiadkowy«
  »ligockie centrum«
  »zintegrowane centrum przesiadkowe«

  Prosiłbym o precyzyniejsze zdefiniowanie, co to znaczy zintegrowany węzeł przesiadkowy.
  Czy to, co jakiś czas temu oddano do użytku w Tarnowskich Górach koło dworca kolejowego, czy to też jest z.c.p, lub oże chociaż spełnia kryterium bycia z.c.p. ?

  A Zabrze Goethego? A Cieszyn Hajduka? A Tychy?

  Być może będą powstawać kolejne takie centra w Woj. Śląskim i dziennikarze będą je usiłowali jakoś ,numerować,, tzn. to jest pierwszy zcp, tp drugi itd.

  A może po prostu, drodzy Dziennikarze, przestańcie na siłe wymyslać nowe nazwy i napiszcie po prostu, że przy dworcu kolejowym w Katowicach Ligocie powstał nowy dworzec autobusowy z parkingiem dla samochodów.

  »pierwszego z dużych węzłów przesiadkowych« – proszę wyjaśnić dlaczego piszecie PIERWSZEGO, to znaczy pierwszego NA JAKIM OBSZARZE? A dworec Katowice (Główne) z podziemnym dworcem autobusowym nie spełnia kryterium bycia z.c.p. ?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *