UTK o seniorach

Urząd Transportu Kolejowego zajął się, naszym zdaniem, ciekawą i istotną sprawą. Ponad 20 procent mieszkańców Polski ma powyżej 60 lat. Każdy z nich w przypadku decyzji o skorzystaniu z kolei może jest uprawniony do specjalnych ofert zniżkowych przygotowanych przez spółki kolejowe. UTK postanowił zestawić w jednym miejscu wykaz zniżek, na jakie mogą liczyć seniorzy podróżujący koleją na terenie naszego kraju.


Zniżki dla seniorów wahają się pomiędzy 10% a 50%, w zależności od oferty przewoźnika. Największą zniżkę dla seniorów oferuje Warszawska Kolej Dojazdowa – 50% i dotyczy biletów jednorazowych oraz tygodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych i kwartalnych. 35% zniżki na bilety jednorazowe, strefowe czasowe, okresowe oraz sieciowe oferują Koleje Mazowieckie. Z kolei w pociągach PKP Intercity zniżka wynosi 30% na jednorazowe przejazdy wszystkimi pociągami oraz 30% na bilety okresowe w pociągach TLK oraz IC. Na takie same rabaty mogą liczyć pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej posiadający „Kartę Seniora Województwa Łódzkiego” oraz Kolei Śląskich (pasażerowie powyżej 65 roku). Zniżka w wysokości 30% obowiązuje na przejazdy na podstawie biletów jednorazowych oraz miesięcznych.

Warto pamiętać również, że emeryci i renciści mają prawo do dwóch przejazdów w roku pociągiem dowolnego przewoźnika (w klasie drugiej) ze zniżką 37%. Wówczas w czasie kontroli, oprócz dokumentu tożsamości, powinni okazać zaświadczenie wydawane przez odpowiednią instytucję (np. terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów). Dodatkowo emeryci i renciści, którzy nie ukończyli 65 roku życia, mają prawo do 50% zniżki w pociągach warszawskiej SKM.

Więcej o zniżkach dla seniorów i wykaz wszystkich z nich tutaj…

 

 

2 komentarze

  1. Za duzo jest znizek DLA przedstawicieli administracji panstwowej, wlasciwie nie MA zadnych!! To Co tu mowic o Seniorach??

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *