Ranking stacji według UTK

W Polsce jest 268 stacji na których każdego dnia wsiada i wysiada z pociągów ponad tysiąc osób. Na blisko 80 z tych stacji pasażerowie korzystają z usług tylko jednego przewoźnika. Na ponad 1,5 tys. stacji wymiana podróżnych to mniej niż 100 osób dziennie. Urząd Transportu Kolejowego zebrał dane z 2017 r. z 2655 stacji, na których odbywał się ruch pasażerski – tak wynika z raportu przedstawionego przez UTK.


Dane przedstawiają dobową wymianę pasażerów na stacjach w następującej formie:
– w zaokrągleniu do pełnych setek – dla stacji o wymianie pasażerów powyżej 1000 osób, na których zatrzymywał się więcej niż jeden przewoźnik;
– w przedziałach – dla stacji o wymianie pasażerów powyżej 1000 osób, na których zatrzymywał się jeden przewoźnik lub udział jednego przewoźnika był bliski 100% oraz dla wszystkich stacji o wymianie pasażerów poniżej 1000 osób.

Przedstawione dane pokazują wymianę pasażerów na poszczególnych stacjach, czyli liczbę podróżnych wsiadających i wysiadających każdej doby. Wymiana pasażerów na wszystkich stacjach kształtowała się w 2017 r. na poziomie 605 mln osób. Ten wynik to liczba pasażerów kolei pomnożona razy dwa (każdy pasażer liczony jest dwukrotnie – pierwszy raz kiedy wsiada do pociągu i drugi – kiedy wysiada), od której odjęto wsiadających i wysiadających na stacjach poza granicami Polski.

Więcej informacji i dane dotyczące wszystkich stacji kolejowych w Polsce opublikowano w załączonym na stronie UTK pliku xlsx. Informacje zebrano od przewoźników kolejowych.

ppz: Stacja Częstochowa Stradom

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *