KD z symulatorem na światowym poziomie

Dzisiaj w Legnicy oficjalnie otworzono Ośrodek Szkolenia Kadr Kolejowych Kolei Dolnośląskich, którego jednym z głównych elementów wyposażenia jest najnowocześniejszy w Europie symulator. Wydarzenie połączone było z konferencją oraz warsztatami dla maszynistów, instruktorów, przewoźników pasażerskich z udziałem przedstawicieli Urzędu Transportu Kolejowego.


Ośrodek Szkolenia Kadr Kolejowych, utworzony przesz Koleje Dolnośląskie w Legnicy zajmuje się kompleksowym przygotowaniem, realizacją i nadzorem merytorycznym nad szkoleniami maszynistów i kierowników pociągów. Ośrodek, jako jednostka wpisana do rejestru Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, posiada uprawnienia do kształcenia kandydatów na maszynistów na wszystkich wymaganych etapach – licencji
i świadectwa maszynisty.

Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie ośrodka, w którym wziął udział m.in. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego, przedstawiciele władz samorządowych oraz oczywiście pracownicy i władze Kolei Dolnośląskich z prezesem Piotrem Rachwalskim na czele.

Jedną z głównych atrakcji wydarzenia była prezentacja nowoczesnego symulatora pojazdu kolejowego, który powstał we współpracy KD z TK Telekom oraz Sim Factor. Ponieważ do projektu przyłączył się również Newag symulator oparty jest na bazie pojazdu Impuls. Przedstawiciele firm, które stworzyły symulator nie bez dumy mówili o powstałym efekcie końcowym.

Kabina symulatora jest wierną kopią kabiny pełnowymiarowego pojazdu 45WE, wraz z kompletnym pulpitem, urządzeniami diagnostycznymi i oświetleniem. Będzie w pełni odtwarzać drgania, przyspieszenie, hamowanie, czy nawet wykolejenie. System wyświetlania obrazu został oparty o najwyższej jakości monitory Ultra HD (4K) zamontowane we wnękach okiennych kabiny. Jakość i dynamika obrazu umożliwią poczucie
poruszania się prawdziwym pojazdem i znacznie ułatwią prowadzenie szkoleń oraz pogłębią wrażenie realności symulacji. Jesteśmy przekonani, że wprowadzane przez nas innowacje będą miały pozytywny wpływ nie tylko na rozwój naszych pracowników, ale również ogólną poprawę bezpieczeństwa na kolei – powiedział Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Oprócz możliwości podziwiania najnowocześniejszego tego typu urządzenia na pewno w Europie zaproszeni goście mieli okazję zwiedzi także bazę dolnośląskiego przewoźnika i zapoznać się z planami dalszych inwestycji spółki. Ponieważ są one bardzo ambitne i jest ich całkiem pokaźna ilość, to my tez będziemy prezentować je stopniowo, w odcinkach.

Poza działalnością dydaktyczną, Ośrodek Szkolenia zajmuje się nadzorem nad pracą maszynistów poprzez realizację jazd instruktażowych, podczas których możliwy jest bezpośredni kontakt instruktora z maszynistą, prowadzeniem pouczeń okresowych i doraźnych, świadczeniem usług szkoleniowych na rzecz podmiotów zewnętrznych.

Nie ma co ukrywać, że to kolejny ważny krok dla dalszego rozwoju Kolei Dolnośląskich, które są obecnie najszybciej rozwijającym się regionalnym przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Dodajmy, że ośrodek będzie szkolił nie tylko pracowników KD, ale także maszynistów z regionu i całego kraju.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *