Mało czytelna stacja Wodzisław

PKP Polskie Linie Kolejowe planują zamontować tablice świetlne i system informacji dla podróżnych na 763 stacjach kolejowych do końca 2020 roku. Stacja Wodzisław Ślaski w tym programie inwestycyjnym nie znalazła się. Zaniepokojony tym faktem mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego zapytał się Zarządcy dlaczego tak się stało.


Obecnie na stacji Wodzisław Śląski trwa przebudowa dworca kolejowego, którego inwestorem jest miasto. Perony stacji zostały wyremontowane 3 lata temu podczas rewitalizacji linii kolejowej nr 158 Rybnik Towarowy – Chałupki. Wtedy jednak perony nie zostały wyposażone w tablice świetlne i system informacji pasażerskiej. Mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego napisał do Zarządcy Infrastruktury, którym jest PKP PLK zapytanie, dlaczego stacja w jego mieście nie jest wyposażona w tego rodzaju system. Argumentem przemawiającym za potrzebą tablic świetlnych i systemu informacji pasażerskiej jest ilość pociągów zatrzymujących się na stacji. Mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego zliczył w sumie 60 pociągów na dobę w tym 6 składów międzynarodowych.

PKP Polskie Linie Kolejowe odpowiedziały na zapytanie mieszkańca. W programie faktycznie nie uwzględniono stacji w Wodzisławiu Śląskim, ale Zarządca również nie zaprzecza, że takiej inwestycji nie przeprowadzą w latach następnych po 2020 roku lub przy innej okazji. Jak tłumaczy PKP PLK, obowiązek informacyjny względem podróżnych w stacji Wodzisław Śląski jest zapewniony poprzez plakatowe rozkłady jazdy umieszczone na drogach dojścia i peronach oraz system sieci rozgłoszeniowej.

Udało nam się porozmawiać z przedstawicielami spółki PKP Polskie Linie Kolejowe i po części rozumiemy ich decyzję. Nie wiemy jakie było kryterium wyboru dla przystanków, które zostały objęte inwestycją wyposażenia w tablice świetlne i system informacji pasażerskiej, ale nie sposób się nie zgodzić z Zarządcą Infrastruktury, że faktycznie obowiązek informacyjny względem podróżnych jest spełniony w stacji Wodzisław Śląski. Omawiana stacja obsługuje pociągi na dwóch peronach, co nie jest dużym utrudnieniem w szybkim zorientowaniu się na którym peronie pojawi się oczekiwany pociąg. Stacje o większym ruchu pasażerskim, zarówno regionalnym jak i międzynarodowym, nie są wyposażone w system dynamicznej informacji pasażerskiej. Takim przykładem mogą być Tychy czy Pszczyna.

W naszych czasach uwielbiamy technologię, ale nie jest ona nam we wszystkim potrzebna. W momencie problemów technicznych i tak musimy posiłkować się plakatowymi rozkładami jazdy, jakiekolwiek by one były. Miejmy nadzieję, że powstające centrum przesiadkowe razem z dworcem kolejowym w stacji Wodzisław Śląski zostanie wyposażone w połączony system wizualnej informacji pasażerskiej a wtedy też mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego doczekają się tablic świetlnych na peronach w/w stacji.

5 komentarzy

 1. To wszystko oczywiście jest bardzo ważne, ale był zapowiadany artykuł nt. przyczyn rzekomego zagrożenia modernizacji linii 190 na odcinku Goleszów – Cieszyn… Z niecierpliwością czekam!

 2. A moze PKP PLK na razie nie instaluja wyswietlaczy na wodzislawskim dworcu, bo kto wie, moze oczekuja, az powstanie stacja Wodzislaw Slaski Miasto (lub -Centrum), naprzeciw dworca autobusowego??

  Przyklad z nie tak odleglego Trzynca (Republika Czeska), otoz po powstaniu przystanku Trinec centrum (Trzyniec Centrum), wiekszosc pociagow dalekobieznych zatrzymuje sie na tymze nowym przystanku ale nie zatrzymuje sie na dotychczasowej stacji Trinec (Trzyniec), dotyczy takze RegioJet i LeoExpress, takze pociagow jadacych na Slowacje czy ze Slowacji.

 3. Myślę, że w Wodzisławiu Śl. może stać się podobnie i obecny dworzec zostanie dla ruchu regionalnego, choć wyremontowany budynek będzie też węzłem z komunikacją autobusową (chyba?).

 4. Jak powstanie juz przystanek (stacja) Wodzislaw Slaski Miasto, bo mam nadzieje, ze powstanie, to wowczas samorzad Wodzislawia Slaskiego bedzie sie musial zdecydowac, czy glowny wezel autobusow miejskich powinien znajdowac sie przy jednym dworcu, czy przy drugim.

  Bardzo podobaja mi sie wyswietlacze w holu dworca w Tychach – obok pociagow sa pokazane na wyswietlaczu najblizsze godziny odjazdow autobusow (w Tychach takze trolejbusow).

  Tak wiec, jesli na dworcu w Wodzislawiu mialaby byc postawiona tablica odjazdow pociagow – to od razu z jako wspolna tablica z godzinami odjazdow autobusow miejskich.

 5. Chętnie zapoznałbym się z tą listą stacji na którym ma być unowocześniona informacja pasażerska.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *