Dzień bez samochodu

Jutro przypada Europejski Dzień bez Samochodu, stanowiący jeden z najważniejszych punktów obchodzonego już od kilku lat Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. My, wraz z Kolejami Śląskimi, tradycyjnie już zapraszamy przy tej okazji do porzucenia swoich czterech kółek na rzecz transportu kolejowego. To świetna okazja, by przetestować ekologiczne formy transportu, tym bardziej, że w tym dniu zamiast biletu wystarczy okazać w pociągu dowód rejestracyjny.


Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Stworzony przez Komisję Europejską w 2002 roku, odbywający się regularnie w dniach od 16 do 22 września. Jego ukoronowaniem jest Europejski Dzień Bez Samochodu, obchodzony 22 września. Cel? Zachęcenie mieszkańców do przynajmniej zainteresowania się sprawami ekologii i zwrócenia uwagi na alternatywne dla samochodu możliwości przemieszczania się po naszych miastach i miasteczkach. Sposób? W tych dniach we wszystkich krajach, a co za tym idzie, regionach czy miastach organizowana jest niezliczona liczba spotkań, happeningów, akcji promocyjnych mających przekonać ludzi do rozpatrzenia przynajmniej możliwości zmiany niezdrowych przyzwyczajeń. Mowa tu o promocji turystyki pieszej, zachętach do korzystania z komunikacji miejskiej czy jazdy na rowerze.

Każdy robi to na swój sposób, najbardziej dopasowany do lokalnych realnych potrzeb i infrastruktury. Wszystko kończy się wspomnianym Europejskim Dniem Bez Samochodu, będącym podsumowaniem spotkań i działań ekologicznych podjętych w poprzednich dniach. Tradycją stało się już, przynajmniej u nas, że właściciele samochodów, i nie tylko, mogą za darmo, do woli, pojeździć sobie pociągami KŚ, przedstawiając obsłudze jedynie dowód rejestracyjny pojazdu. Jutro też tak będzie.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu każdy, kto podczas kontroli biletów okaże ważny dowód rejestracyjny, może korzystać z naszych usług bezpłatnie. Oferta dotyczy wszystkich linii obsługiwanych przez Koleje Śląskie, z wyjątkiem odcinka przygranicznego Chałupki – Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec – Zakopane. Każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą. Do skorzystania z bezpłatnych przejazdów z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu zachęcamy od 2015 roku. Łącznie w latach 2015-2017 z takiej możliwości skorzystało blisko 4 500 osób. Razem przejechali oni ponad 250 000 kilometrów – czytamy w komunikacie Kolei Śląskich.

Przypomnijmy, że tych dni bez samochodu jest w naszym regionie nieco więcej niż gdzie indziej. Wszystko za sprawą kampanii EKO Rok, prowadzonej w bieżącym roku przez KŚ. W jej ramach pojawiły się tzw. Zielone Środy. To każda trzecia środa miesiąca. Właśnie w te dni można pociągami naszego regionalnego przewoźnika podróżować na takich samych zasadach jak będzie to miało miejsce jutro. Jak twierdzą w KŚ – Dzień bez Samochodu czy Zielone Środy to idealna okazja do takich testów, które, mamy wszyscy nadzieję, przynajmniej część osób zachęcą do tego, by spróbować na stałe zamienić samochód na pociąg. Przynamniej spróbujmy…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *