Z torów do szkół i muzeów

Urządzenia sterowania ruchem kolejowym, szyny, specjalistyczny sprzęt do prac na torach stają się eksponatami i pomocami dydaktycznymi. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały niewykorzystywane urządzenia szkołom i instytucjom pielęgnującym tradycje kolejowe.


Dzięki współpracy PLK z samorządami, szkołami i jednostkami kulturalno – oświatowymi „wysłużony” sprzęt zyskuje drugie życie.

I tak, Zespół Szkół Ekologiczno – Transportowych w Gdyni otrzyma od PLK urządzenia sterowania ruchem kolejowym. We wrześniu trafi do placówki przekaźnik wtykowy, przekaźniki prądu stałego, zestaw elektroniczny, napęd zwrotnicowy, ława nastawnicza z dźwigami i zamkami, aparat blokady stacyjnej z 12 blokami i zamkami oraz skrzynia zależności kluczowa ścienna. Te specjalistyczne elementy pozwolą szkole lepiej przygotować do zawodu uczniów kolejowych kierunków.

Zarządca infrastruktury przekazał również szyny dla Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” w Gminie Orzysz. Do Fundacji dostarczono już 600 metrów szyn. Zostaną one wykorzystane do stworzenia z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, gry edukacyjnej w Ośrodku Szkolenia fundacji w Orzyszu . Przekazane szyny połączą łącznie 100 punktów, które będą przypisane do 100 dat z historii Polski.

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej otrzymało od PLK odśnieżarkę torów OMW-3A. Pojazd będzie atrakcją wystaw i pretekstem do edukacji z historii techniki. To kolejna darowizna PLK dla stowarzyszenia. W maju b.r. otrzymało ono dwa wózki motorowe typu WM-10, czyli popularne drezyny. Wcześniej przekazane zostały także wagony, które obecnie pełnią rolę magazynu i warsztatu, są też udostępniane zwiedzającym. Stowarzyszenie posiada wiele starych przyrządów, mundurów, zdjęć oraz książek i instrukcji związanych z utrzymaniem i funkcjonowaniem kolei.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *