Parowozjada widowiskowa jak zawsze

PKP CARGO i Fundacja Era Parowozów zorganizowała w miniony weekend w skansenie w Chabówce kolejną edycję Parowozjady. Jak zawsze główną atrakcją były pokazy parowozów i możliwość przejazdu zabytkowymi składami pociągów.


Parowozjada to cykliczna impreza organizowana od 2005 roku, mająca charakter pikniku dla fanów kolei i rodzin z dziećmi. Program Parowozjady tradycyjnie obejmuje pokazy parowozów, zawody drużyn parowozowych, pokazy składów historycznych, przejazdy zabytkowym pociągiem i przejazdy w kabinie maszynisty.Tegoroczna edycja została dodatkowo wpisana w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i XXV-lecia Skansenu w Chabówce.

W tym roku była możliwość skorzystania z przejazdów pociągami retro na odcinkach Chabówka-Rabka Zaryte-Chabówka; Chabówka-Kasina Wielka-Chabówka.

Inne atrakcje które mogli zobaczyć uczestnicy to symulator jazdy lokomotywy ET41, poczta polowa, wystawa sprzętu i uzbrojenia, w tym oryginały oraz współczesne repliki uzbrojenia i wyposażenia wykorzystywanego przez Legiony czy strefa zabaw dla najmłodszych.

Najważniejsze jednak były oczywiście parowozy. W tym roku można było się pracy takich maszyn jak m.in. OKz32-2, Ty42-107, TKt48-191 oraz świeżo przywrócony do ruchu Ty2-911. Ponadto swoje wdzięki prezentowały następujące lokomotywy, rezydujące na stałe poza skansenem w Chabówce – Parowóz TOZKiOS Pyskowice Ty42-24, Parowóz KSK Wrocław TKh 05353, Parowóz z Wolsztyna Ol49-69, Parowóz “Papagaj” 477.013 z Popradu,

Ponadto skansen w Chabówce wystawił pojazdy spalinowe – SM30-211 i SN61-168. Z naszych znajomych na miejscu gościł Oliwier i kilka jego zdjęć prezentujemy.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *