Część CMK ma być szybsza

Kolejne 4 wiadukty i 10 przepustów chce w najbliższym czasie zmodernizować PKP PLK na trasie Idzikowice – Opoczno Południe. To kolejny element podnoszenia prędkości na Centralnej Magistrali Kolejowej. Obiekty będą przystosowane do prędkości przejazdu pociągów powyżej 200 km/h. Szacowana wartość inwestycji to ok. 31 mln zł.


Modernizacja obejmie 14 obiektów inżynieryjnych na 8 km szlaku Idzikowice – Opoczno Płd. na CMK oraz przebudowę istniejących dróg technologicznych. Obecnie trwa postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę prac. Roboty zaplanowano w przyszłym roku. W ramach zadania przewidziano również wykonanie przebudowy dróg tzw. technologicznych wzdłuż linii kolejowej nr 4 na szlaku Idzikowice – Opoczno Płd., która umożliwi szybkie dotarcie do szlaku w przypadku usterek.

Obecnie, przed modernizacją, dopuszczalna prędkość pociągów na tym odcinku to 160 km/h. Po przebudowie obiekty będą przystosowane do przejazdu pociągów pasażerskich na szlaku Idzikowice – Opoczno Płd. z prędkością powyżej 200 km/h, co wpłynie na skrócenie czasu przejazdu.

W ubiegłym roku prace na CMK objęły stacje w Olszamowicach i Włoszczowie Północ. Powstał nowy posterunek w Pilichowicach. Wymieniona została sieć trakcyjna na odcinku Idzikowice – Opoczno – Olszamowice. Obecnie zaawansowana jest budowa  nowego peronu na stacji Opoczno Południe, a jesienią zaplanowano przebudowę stacji technicznej w Idzikowicach. Jak twierdzi zarządca w swoim komunikacie: – Zapewnienie sprawnej i bezpiecznej jazdy przez Centralną Magistralę Kolejową to gwarancja dobrych podróży nie tylko między głównymi miastami, Warszawą a  Krakowem, Katowicami i Wrocławiem, ale też lepsze połączenia międzyregionalne.

Wszystkie te działania będą realizowane w ramach projektu „Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa etap II”. Finansowanie inwestycji zaplanowano ze środków krajowych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *