Seniorzy i rodziny polubili PKP Intercity

PKP Intercity postanowiło sprawdzić, dokąd najchętniej jeżdżą Polacy pociągami tego przewoźnika. Skąd i dokąd? Powstało dość ciekawe zestawienie, w którym ze szczególną uwagę uwzględniono coraz większą liczbę pasażerów podróżujących w rodzinnym gronie oraz coraz osób w starszym wieku. Zestawienie publikujemy też z nieco innego powodu. Są tam ciekawe liczby ukazujące też zainteresowanie ofertą przewoźnika wśród mieszkańców naszego województwa.


Podróżowanie koleją jest coraz popularniejsze. Aż 21,4 mln pasażerów wybrało w pierwszym półroczu 2018 roku podróże z PKP Intercity, czyli o ponad milion osób więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W pierwszych sześciu miesiącach najpopularniejszym połączeniem był przejazd z Krakowa do Warszawy. W taką podróż wybrało się ponad 1,2 mln pasażerów. Blisko 900 tysięcy podróżnych pojechało z Gdańska do Warszawy. Inne popularne połączenia to relacje z Poznania i Białegostoku do Warszawy, a także z Warszawy do Wrocławia. Najczęściej wybieranymi przejazdami, nieuwzględniającymi stołecznego miasta, były relacje Poznań – Wrocław, Katowice – Wrocław oraz Poznań – Trójmiasto.

Największy wzrost liczby pasażerów PKP Intercity odnotowało na trasie Warszawa – Wrocław. To 25% w stosunku do pierwszego półrocza 2017 roku. 24% więcej podróżnych wybrało połączenie Katowice – Wrocław. Duży wzrost (11%) odnotowano także na trasie Białystok – Warszawa. Co warto odnotować, w stosunku do pierwszego półrocza wzrost liczby podróżnych na tej trasie wynosi aż 81%.

Grafika: PKP Intercity

W pierwszym półroczu tego roku z usług PKP Intercity skorzystało prawie 9% więcej rodzin z dziećmi. Na niemal wszystkich najpopularniejszych trasach przewoźnik odnotował znaczące wzrosty liczby podróżujących rodzin. Największe z nich zanotowano na trasie Warszawa – Wrocław (34%), Trójmiasto – Warszawa (26%), Kraków – Warszawa (21%). Z połączenia z Katowic do Warszawy skorzystało 19% więcej rodzin, a z Krakowa do Trójmiasta i z Poznania do Trójmiasta po 17%.

Także seniorzy coraz chętniej wyruszają w kolejowe podróże po Polsce. Ich liczba w pociągach PKP Intercity wzrosła w pierwszym tego roku o blisko 30%. Największy wzrost pasażerów w tej grupie przewoźnik odnotował na trasie Częstochowa – Warszawa (11%), Bydgoszcz – Warszawa (7%), Trójmiasto – Warszawa (6%).

One comment

  1. Lekką ręką PKP IC wydaje pieniądze na badania itp., a nie potrafi zadbać o należyty stan wagonów. Świeży przykład: pociąg IC „Przemyślanin” 15.08.2018 odjazd ze Świnoujścia 17:35 (i nawet się udało odjechać o czasie!) wagon bezprzedziałowy nr 16 – nie działał system audio zapowiedzi o kolejnych stacjach, nie działały lampki nad fotelami, więc całą noc podróżnych raziło światło z zapalonych świetlówek wzdłuż wagonu, 1 rolka papieru toaletowego na trasę Świnoujście – Zabrze, zalegający kurz w niesprawnym nawiewie klimatyzacji pod oknem i coś co gryzie podróżnych jakieś pluskwy chyba. Dzięki za taką podróż! Never again!!!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *