Odlotowy rekord

– Lipiec 2018 roku był rekordowym miesiącem pod każdym względem w historii pyrzowickiego lotniska. Jednocześnie ustanowiony został nowy, miesięczny rekord liczby obsłużonych pasażerów w ruchu ogółem w polskim porcie regionalnym czytamy w komunikacie zamieszczonym na oficjalnej stronie katowickiego lotniska


Rzadko zapuszczamy się w okolice lotniczego okna na świat województwa śląskiego, ale obok takiej informacji obojętnie przejść nie mogliśmy. Pokazuje ona, że nasz port, mimo dużej konkurencji i zaciekłej walki o klienta w tej branży, świetnie radzi sobie w otaczającej go rzeczywistości. Co w przyszłości powinno dobrze rokować także i innym środkom transportu.

Spoglądając dalej w informacje zespołu prasowego lotniska można dowiedzieć się również, że z siatki połączeń regularnych i czarterowych (ruch ogółem) skorzystało w poprzednim miesiącu łącznie 694 415 podróżnych, to jest o 155 488 więcej (+28,8%) w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. Zatem pobity został rekordowy wynik z czerwca bieżącego roku, w którym to obsłużono 581 003 podróżnych.

Rekordowa była także liczba startów i lądowań, których odbyło się 4 989 (+19,4 %). Uśredniając, każdej doby w lipcu odbywało się ponad 160 startów i lądowań.

W lipcu w ruchu regularnym z i do Katowice Airport podróż odbyło 304 687 osób, o 59 195 więcej (+24,1%) w porównaniu z lipcem 2017 roku. Najpopularniejsze trasy to: Londyn-Luton (32,7 tys. pasażerów), Dortmund (26,4 tys.), Eindhoven (13,5 tys.), Warszawa (11,3 tys.) i Frankfurt (11,2 tys.).

W ruchu wakacyjnym (czarterowym) w siódmym miesiącu bieżącego roku obsłużonych zostało 389 106 podróżnych, tj. o 96 066 więcej (+32,8 %). Pięć najpopularniejszych tras czarterowych w lipcu bieżącego roku to: Antalya (41,5 tys.), Burgas (39 tys.), Bodrum (32 tys.), Heraklion (22 tys.) i Warna (19,7 tys.).

Ten komunikat i te liczby są jednolitym i bardzo czytelnym sygnałem, że często omawiana sprawa jak najszybszego doprowadzenia kolei do Pyrzowic powinna stać jedną z priorytetowych inwestycji na naszym terenie. Bo katowickie lotnisko już jest największym portem lotniczym w naszym kraju bez dostępu do kolei. A wygląda na to, że prawdziwy rozkwit tego miejsca dopiero zaczyna mieć miejsce.

Fot. Piotr Adamczyk//www.katowice-airport.com/pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *