Ostatni taki weekend (cz.2)

W sobotę informowaliśmy o tym, że od jutra z powodu prac remontowych zamknięty na ponad trzy miesiące zostanie odcinek linii kolejowej nr 139 pomiędzy Zwardoniem a Żywcem. Okazało się, że sobotni artykuł spotkał się z wielkim zainteresowaniem z Waszej strony i stąd przypominamy dzisiaj ponownie o, obowiązującym od jutra, zamknięciu tego szlaku. Tym bardziej, że już dzisiaj ukazały się dwa komunikaty, PKP PLK i Kolei Śląskich w tej sprawie, z którymi, naszym zdaniem, warto się zapoznać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze tezy z obu informacji – zarządcy i przewoźnika.


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informują, że ostatecznie wartość inwestycji na odcinku Żywiec – Węgierska Górka została oszacowana na około 35 mln złotych. Efektem inwestycji będzie m.in. lepsza obsługa pasażerów na trzech przystankach. Ze względu na prace od 7 sierpnia będzie zastępcza komunikacja autobusowa pomiędzy Żywcem a Zwardoniem. Prace na odcinku Żywiec – Węgierska Górka umożliwią przejazdy pociągów z prędkością 100 km/h. Obejmą odnowienie 8 km toru, wraz z siecią trakcyjną. Na trzech przystankach (Radziechowy Wieprz, Cięcina Dolna i Cięcina) przebudowane zostaną perony. Zostaną wyposażone w wiaty, ławki i gabloty informacyjne. Będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zamontowane zostanie także nowe oświetlenie peronów, dojść oraz oznakowanie przystanków osobowych. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. 10 z nich otrzyma nową nawierzchnię, a na trzech zostaną zainstalowane nowe urządzenia zabezpieczające. Remont obejmie również 21 obiektów inżynieryjnych, w tym 7 mostów – m.in. nad Sołą i Leśnianką.

Koleje Śląskie również na swojej stronie przypominają, że od jutra ,ze względu na prace modernizacyjne prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe, ruch pociągów na odcinku Żywiec – Zwardoń zostanie wstrzymany. Autobusy zastępcze pomiędzy Żywcem a Zwardoniem do końca obecnej korekty zamknięciowej, czyli do 1 września, będą kursować za wszystkie pociągi . W trosce o komfort podróżnych pociągi będą skomunikowane z autobusami na stacji w Żywcu. KŚ podkreślają, że jest to szczególnie ważna informacja dla miłośników jednośladów, ponieważ w autobusach komunikacji zastępczej możliwość przewożenia rowerów jest bardzo ograniczona.

Dodajmy, że zastępcza komunikacja autobusowa przewidziana jest od 7 sierpnia do 14 listopada. Wszystkie prace mają potrwać do połowy przyszłego roku, a inwestycja jest finansowana z budżetu państwa.

5 komentarzy

  1. Ja również mam nadzieje w przyszłości będą ogłaszane kolejne przetargi w kierunku Zwardonia oraz przetarg Wilkowice Bystra – Żywiec

  2. Brawo tak trzymac, tylko zeby sie budzet nie ” SKURCZYL” z powodu zalatania jakiejs dziury!!

  3. W komentarzu do części 1-szej odniosłem się do informacji: ” że szlak musi zostać zamknięty w całości, aż do Zwardonia, gdyż nie będzie fizycznej możliwości prowadzenia ruchu kolejowego na odcinku Węgierska Górka – Zwardoń, choć tam na razie żadnych prac nie będzie.” z pytaniem, skoro nie będzie tam żadnych prac to dlaczego nie utrzymano ruchu „kiblami” choćby na odcinku Milówka – Zwardoń (podstacja zasilająca jest w Rycerce).
    Jeśli już tego nie zrobiono, to można postawić kolejne pytanie, czy nasz ZLK wykorzysta te 3 m-ce bezruchu na tym odcinku na prace utrzymaniowe np. uprzątnięcie drzew po wycince przy torowisku pomiędzy Węgierską Górką a Milówką, czy przeprowadzenia wycinki na pozostałej części odcinka np. Sół – Zwardoń?

  4. Wszystko peknie, tylko ze komunikacja zastepcza to bus z zepsuta klimatyzacja i praktycznie bez okien, ktore daloby sie otworzyc. Godzinka w piekle w takie upaly.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *