Metropolia chce jechać na lotnisko

Jeszcze w tym roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia planuje uruchomić nowe połączenia autobusowe do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach. Wczoraj przedstawiciele metropolii poinformowali o ogłoszeniu przetargu na ich obsługę.


W poniedziałek biuro prasowe GZM poinformowało o ogłoszeniu przez największego obecnego organizatora komunikacji (KZK GOP) – na mocy specjalnie zawartego przez Metropolię i KZK porozumienia – przetargu na operatora czterech metropolitalnych linii lotniskowych. Koncepcje połączeń z lotniskiem, poddane wcześniej konsultacjom, zakładały różne wariantygłównie dwóch tras do lotniska: z Gliwic przez Bytom oraz z Tychów – przez Katowice i Sosnowiec.

– Szeroko analizowaliśmy różne warianty połączeń lotniskowych oraz opinie i sugestie zgłoszone po przedstawieniu wstępnych założeń przebiegu tych linii. Dlatego też wprowadziliśmy kilka modyfikacji w trasach. Jedną z nich jest decyzja o uruchomieniu bezpośredniego połączenia kursującego pomiędzy Katowicami a lotniskiem. Szacunkowy czas przejazdu tej linii wyniesie od ok. 45 do 50 minut – powiedział członek zarządu GZM odpowiedzialny m.in. za transport .

Koszt funkcjonowania linii lotniskowych, opłacanych przez GZM, oszacowano w tym roku na 2 mln zł, natomiast w 2019 r. – na 10 mln zł. Ze względu na procedury związane z przetargiem, który może potrwać około trzech miesięcy, linie lotniskowe mają ruszyć w czwartym kwartale bieżącego roku.

Planowane trasy poszczególnych połączeń to:

– Gliwice Plac Piastów – Zabrze Multikino – Bytom Karb – Piekary Śląskie Szarlej Kaufland – Pyrzowice Port Lotniczy (czas przejazdu: 64-76 min)

– Katowice Dworzec – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Będzin Stadion – Pyrzowice Port Lotniczy (54-65 min),

– Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 45-50 min)

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku proponowanej czwartej linii – Tychy Dworzec PKP – Katowice Giszowiec Osiedle – Katowice Dworzec (szacowany czas przejazdu: 31-32 min). Ma to być uzupełnienie kolei. W ciągu dnia ma ona wykorzystywać szybkie połączenie kolejowe tych miast, z przesiadką na dworcu w Katowicach, skąd autobusy lotniskowe będą odjeżdżały co pół godziny. Nocą, gdy pociągi nie będą kursowały, w trasę z Tychów wyjadą autobusy.

Fot. Katowice Airport

 

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *