Wakacyjny poradnik zarządcy

Kilkanaście dni temu informowaliśmy o wzmożonych działaniach Urzędu Transportu Kolejowego dotyczących przestrzegania zasad i bezpieczeństwa podróżnych w trakcie naszych wakacyjnych podróży. Podobnie ma się rzecz w przypadku PKP PLK, a w szczególności w Straży Ochrony Kolei, która zaplanowała dużo więcej kontroli w pociągach, na stacjach i szlakach kolejowych, tzw. dzikich przejść czy akcji ulotkowych na przejazdach.. Co więcej, zarządca przedstawił spis ] najważniejszych zasad, mających zapewnić nam bezpieczny i pozbawiony niemiłych niespodzianek przejazd.


W czasie wakacji ponad 3 000 funkcjonariuszy SOK dba o bezpieczeństwo zarówno podróżnych dojeżdżających do pracy, jak i korzystających z pociągów wakacyjnych. Patrolowane są przede wszystkim krajowe i międzynarodowe wakacyjne pociągi pasażerskie. Dodatkowo monitoring obejmuje przejazdy pociągów kolonijnych. Aby skutecznie dbać o bezpieczeństwo podróżnych, SOK zwiększyła również częstotliwość obserwacji na terenie wszystkich głównych dworców kolejowych, stacji i peronów, a także częściej sprawdza służbowe przejścia na mostach i wiaduktach, by zapobiec wkraczaniu na nie osób postronnych – szczególnie dzieci i młodzieży. Ponadto, pracownicy SOK wykonują działania prewencyjne mające na celu ochronę podróżnych przed niebezpiecznymi zdarzeniami i kradzieżą – informuje na swojej stronie PKP PLK

Na stacjach i szlakach kolejowych Straż Ochrony Kolei wykorzystuje 9 samochodów mobilnego centrum monitoringu. Wzmożoną obserwacją objęte zostały miejsca nielegalnych przejść przez tory. Mimo znaków, innych form wizualizacji i ostrzeżeń, część pieszych nadal traktuje mosty i wiadukty kolejowe jako sposób na skrócenie sobie drogi. Funkcjonariusze SOK przypominają, że osoby zatrzymane na nielegalnym przechodzeniu przez tory lub korzystające bez uprawnienia z infrastruktury narażają się na mandat lub sprawę w sądzie. W obszarze który nie został objęty monitoringiem działają dodatkowe patrole prewencyjne. Nocą szczególną efektywność zapewnia stosowanie lornetek termowizyjnych i noktowizorów.

Szczególną uwagę zwracamy również na zabezpieczenie elementów infrastruktury kolejowej, szczególnie tych najbardziej narażonych na kradzieże czy dewastacje. Działania te służą ogólnemu bezpieczeństwu ruchu kolejowego i pozwalają eliminować opóźnienia pociągów – mówi Paweł Boczek, z-ca Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei ds. Ochrony.

 

Oto 10, według PKP PLK, najważniejszych zasad do których zastosowanie ma sprawić, że podróż koleją będzie komfortowa i, co najważniejsze, bezpieczna:

1. Przyjdź na dworzec wystarczająco wcześnie, uważnie nasłuchuj komunikatów, upewnij się, że masz przy sobie ważny bilet.
2. Zachowaj ostrożność przy wsiadaniu i wysiadaniu.
3. Nie zostawiaj bagażu bez opieki, by nie uruchamiać procedury bezpieczeństwa.
4. Nie wychylaj się przez okno w trakcie jazdy.
5. Do współpasażerów stosuj zasadę ograniczonego zaufania, nie przyjmuj poczęstunku.
6. Zabieraj ze sobą tylko niezbędną kwotę pieniędzy, a gotówkę trzymaj w różnych, dyskretnych miejscach.
7. Papierosy pal tylko w miejscach do tego wyznaczonych, dokładnie gaś niedopałki.
8. Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci.
9. Zachowaj ostrożność przy przejazdach kolejowych – zarówno jako kierowca, jak i pieszy.
10. Przechodź przez tory tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Ponadto PKP PLK informuje, że do dyspozycji podróżnych dostępny jest całodobowy numer alarmowy Straży Ochrony Kolei – 22 474 00 00.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *