Wąskotorówką z Rybnika do Rud

Rybnik przystąpił do przedłużenia Kolejki Wąskotorowej z Rud przez Paproć do stacji przesiadkowej Stodoły. Nowy, około 700 m odcinek powstanie od granicy miasta Rybnik do przebudowanej stacji Stodoły. Inwestycja wzbogaci ofertę turystyczną Rybnika.


W tym tygodniu ruszyły prace związane z przywróceniem linii kolejki wąskotorowej na odcinku od granicy Miasta Rybnika do stacji przesiadkowej Stodoły. Kolej wąskotorowa to jedna z największych atrakcji regionu – ma długą tradycję. W przeszłości pasażerski ruch kolei wąskotorowej odbywał się na odcinku pomiędzy stacjami Gliwice Trynek i Racibórz Płonia. Obecnie stacja w Rudach znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki.

Zaangażowanie miasta w przedsięwzięcie wynika z chęci wykorzystania i rozwijania potencjału turystycznego Rybnika. Kolejka wąskotorowa stanie się bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem oferty miasta, którą stanowią: rzeka Ruda z możliwością organizowania spływów kajakowych, ciekawe trasy rowerowe i Morze Rybnickie z możliwością wędkowania czy żeglowania. W przyszłości te wszystkie aktywności mogą się doskonale uzupełniać, tworząc atrakcyjną propozycję nie tylko dla mieszkańców ale również dla weekendowych turystów – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Rybnik rozpoczął starania dotyczące przedłużenia tej linii kolejowej już w ubiegłym roku. Jednak ogłoszone wtedy przetargi dotyczące budowy dworca i torów zostały unieważnione ze względu na zbyt wysokie ceny złożone przez oferentów w stosunku do zaplanowanego przez miasto budżetu na ten cel. Zadanie zostało przekazane do Rybnickich Służb Komunalnych, które podzieliły prace związane z inwestycją.

Inwestycja będzie polegała na odtworzeniu odcinka kolejki wąskotorowej na długości około 700 m poprzez odbudowę torowiska oraz peronu stacji Stodoły, wraz z montażem wiaty peronowej, zadaszenia rowerowego oraz elementów małej architektury takich jak ławki, kosze, lampy. Prace potrwają około 2,5 miesiąca. Przewidywany koszt całej inwestycji to około 1,5 mln zł.

Fot. UM Rybnik

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *