Czech Raildays 2018 rozpoczęte

Dzisiaj rozpoczęła się w Ostrawie kolejna edycja imprezy Czech Raildays. W tym roku organizatorzy nazwali to branżowe spotkanie Railvolution, co ma być połączeniem w języku angielskim słów „kolej” i „rewolucja”. Naszym zdaniem, naszych braci zza południowej granicy nieco poniosło. Żadnej rewolucji podczas imprezy, która potrwa do czwartku, nie należy się raczej spodziewać.


Choćby dlatego, że tegoroczna oferta jest trochę uboższa niż w ubiegłych latach. Szczególnie przewoźnicy towarowi postawili jedynie na stanowiska wystawowe kosztem prezentacji taboru. Również udział przewoźnika Česke Drahy jako jednego z organizatorów jest delikatnie rzecz ujmijmy – średni. Nie nam rozstrzygać czemu tak się dzieje, jednak podczas poprzednich edycji imprezy zwykły śmiertelnik do zwiedzania miał znacznie więcej.

Bo przecież są nadal miejsca gdzie można podziwiać maszyny służące do naprawy, renowacji czy budowy infrastruktury kolejowej. Jednak dla zwiedzających nie są to główne wabiki dla których decydują się oni na zakup biletu i zwiedzenie ekspozycji. Na pewno ciekawe są wagony, wewnątrz których swój upust dają miłośnicy modelarstwa. W tym roku jest ich kilka i jest to jedna z tych rzeczy dla których jednak warto do Ostrawy się udać. Jest też kilka ciekawych makiet tramwajów i pociągów.

Byliśmy tam zaraz po otwarciu ekspozycji i sądząc po tym co cieszyło się największą ciekawością zwiedzających, możemy zaryzykować tezę, że 34WEa – 003, który prezentują tam Koleje Śląskie będzie przez te trzy dni jednym z głównych punktów tegorocznej imprezy. Poza tym nasze uznanie zyskał tramwaj firmy Stadler, wyprodukowany specjalnie dla Ostrawy oraz zmodernizowana kuszetka, która znajdzie się w zestawieniach pociągów Deutsche Bahn.

Fotoreportaż z Czech Raildays 2018 zaprezentujemy pod koniec tygodnia.

One comment

  1. Fajna impreza,bylem tam miod i wino pilem w kuszetce siedzialem ,tramwaj ogladalem. szkoda ze34WEa-003 ma nikle zainteresowanie!!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *