Program rozjazdowy PKP PLK

Od marca PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują projekt rozjazdowy, obejmujący montaż 245 nowych tego typu urządzeń na terenie 12 województw. Chociaż najwięcej będzie ich wymienionych w województwie wielkopolskim i zachodniopomorskim, to warto odnotować, że również i w naszym regionie nowe rozjazdy już są, bądź niebawem będą, zainstalowane.


PKP PLK realizują program wymiany rozjazdów na sieci kolejowej za ponad 214 mln zł. Inwestycja zapewni korzystającym z transportu kolejowego szybsze i wygodniejsze podróże. Nowe rozjazdy umożliwią płynny i bezpieczny przejazd pociągów, bez zbędnych zwolnień, ze stałą prędkością nawet do 120 km/h. Zwłaszcza ciężkie składy towarowe pojadą bardziej ekonomicznie, bez konieczności zmiany prędkości. Dodatkowo rozjazdy zostaną wyposażone w elektryczny system ogrzewania, żeby zapobiec ich zamarzaniu. Umożliwi to szybkie usuwanie śniegu i lodu, a to oznacza sprawny przejazd pociągów i bezpieczne podróże koleją nawet w trudnych warunkach pogodowych.

PLK do końca roku zamontują 245 rozjazdów w 12 województwach na 21 liniach kolejowych. Roboty budowlane rozpoczęto w połowie marca. Wymieniono już 54 rozjazdy m.in. 20 sztuk w województwie wielkopolskim na stacjach Poznań Górczyn, Biniew, Ponętów, Bronów, 7 w woj. śląskim – m.in. na stacji Dąbrowa Górnicza i 6 w woj. dolnośląskim, w tym np. w tym 4 na stacji Smardzów Wrocławski.

Zamontowano już wszystkie rozjazdy zaplanowane w województwie łódzkim. 7 nowych rozjazdów zostało zainstalowanych na stacji Kraski – znajdującej się na ważnej dla ruchu towarowego linii kolejowej łączącej Śląsk z portami (tzw. Węglówki). W czerwcu planowany jest montaż kolejnych urządzeń w województwie mazowieckim m.in. na stacjach Pionki i Żytkowice. W ramach programu rozjazdowego najwięcej nowych rozjazdów zaplanowano w województwach wielkopolskim (62) i zachodniopomorskim (42).

 

W 2015 r. w ramach programu rozjazdowego zamontowano 697 nowych rozjazdów w 14 województwach. Zarządca infrastruktury wymienia rozjazdy także podczas prac modernizacyjnych, prowadzonych w ramach Krajowego Programu Kolejowego. W 2016 zamontowano 549 sztuk, a w 2017 roku prawie 600 nowych rozjazdów.

fot. PKP PLK

2 komentarze

  1. pytanie jaki procent tych rozjazdów jest/będzie zainstalowanych w naszym województwie i jak to się ma do odsetka linii kolejowych tu w stosunku do całego kraju? ktoś umie to porównać?

    1. no przecież pisze jak byk: „PLK do końca roku zamontują 245 rozjazdów w 12 województwach”
      i dalej: ” …7 w woj. śląskim ”
      7 z 245 stanowi 2.85% Przeliczając to per województwo: średnia 20,4 rozjazdu / województwo, czyli Śląskie dostanie ok. 1/3 średniej wojewódzkiej. Biorąc pod uwagę ilość szlaków i ilość rozjazdów na tym terenie, to jest to śmieszna ilość. …ale też PLK ( jak zresztą całe PKP) to śmieszne firemki, które gdyby nie były dotowane naszymi pieniędzmi, to już dawno by zdechły.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *