Muzea urosły w siłę

Przez najbliższe dni będziemy dużo pisać o Kolejach Śląskich. Korekta rozkładu jazdy, która będzie miała miejsce w najbliższą niedzielę,  przyniesie wiele innowacji w ofercie naszego regionalnego przewoźnika.  Dlatego każdego dnia tego tygodnia będziemy Wam sukcesywnie te innowacje prezentować. Aż do soboty.  Ale na początek o akcji, która pierwsza edycja miała w roku ubiegłym a w tym rozwinęła się na naprawdę sporą skalę „Kolej na Muzea”,  czyli możliwość zwiedzenia 28 muzeów i galerii w promocyjnej cenie, będąc posiadaczem biletu Kolei Śląskich.


Generalnie chodzi o to, że w okresie od czerwca do końca września z biletem śląskiego przewoźnika można zwiedzać wybrane muzea i galerie w niższej cenie lub całkowicie za darmo.

Debiut połączenia oferty muzealnej z biletem kolejowym miał miejsce w ubiegłym roku. Wówczas Koleje Śląskie wspólnie z Muzeum Śląskim uruchomiły akcję „Kolej na Muzeum”, dzięki której można było korzystać z oferty muzealnej w niższej cenie.

Tym razem tańsze wejściówki będzie oferować aż 28 obiektów. Bilet ze zniżką będzie mógł nabyć każdy, kto pokaże kasjerowi w muzeum ważny bilet Kolei Śląskich, obejmujący miejscowość, w której znajduje się dana placówka.

– Projekt ma na celu zmniejszenie kosztów udziału w kulturze, a także ukazanie różnorodności jaką reprezentują placówki całego województwa śląskiego. Ideą projektu jest skupienie szeroko rozumianej społeczności województwa wokół działań kulturalnych organizowanych przez muzea. Do instytucji biorących udział w akcji prowadzi droga z ponad 170 stacji w 104 miejscowościach. Liczymy, że dzięki temu nasze placówki zyskają nową publiczność, a mniejsze placówki będą lepiej widoczne na mapie oferty kulturalnej – powiedziała Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Wśród oferty muzeów biorących udział w przedsięwzięciu każdy będzie mógł znaleźć coś ciekawego – tak pod względem tematyki, jak i lokalizacji. Główną ideą akcji było bowiem zaangażowanie wielu podmiotów z różnych części naszego regionu. W efekcie równie silnie jak Katowice będzie reprezentowany np. Cieszyn, ponieważ do oferty przyłączyły się aż trzy instytucje z tego miasta: Zamek Cieszyn, Parafia Ewangelicko-Augsburska oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego (posiadające również oddział w Skoczowie).

– Dzięki zaangażowaniu wielu różnych podmiotów zasięg akcji rozpościera się niemal na cały nasz region – od Żywca do Tarnowskich Gór, od Gliwic do Oświęcimia, od Częstochowy do Cieszyna. Jesteśmy dumni, że to właśnie Koleje Śląskie są czynnikiem, który spina to wszystko w całość. Mamy nadzieję, że dzięki temu nie tylko oferta kulturalna w naszym województwie stanie się bardziej dostępna, ale również transport publiczny zyska na popularności – mówi Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich.

Jak przystało na region słynący z zabytków industrialnych, na liście nie zabraknie atrakcji dla miłośników przemysłowej historii naszego regionu. Z biletem Kolei Śląskich będzie można taniej zwiedzać np. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Industrialne Centrum Kultury w Rybniku, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Na miłośników sztuki czekają z kolei Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Galeria Sztuki Współczesnej ESTA w Gliwicach czy Galeria Bielska BWA. Nie zabraknie również wystaw związanych z historią naszego regionu – zarówno tą dawniejszą, jak w przypadku Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie czy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak i nieco nowszą, prezentowaną np. przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

– Nasz region, tak silnie utożsamiany z przemysłem i wydobyciem, od kilku dobrych lat pracuje nad zmianą tego wizerunku i w moim odczuciu, robi to z powodzeniem. Możemy być dumni z naszego dziedzictwa przemysłowego, ale także z wielu ciekawych muzeów i galerii które posiadają unikatowe zbiory. Akcja „Kolej na Muzea” daje możliwość, by odkryć i poznać potencjał kulturalny, jaki posiada nasze województwo – mówi Wojciech Saługa marszałek województwa śląskiego.

Istotne miejsce na liście zajmują również placówki przybliżające historię danych miejscowości i ich zabytków. Do zwiedzania zapraszają np. Muzeum Miejskie w Tychach, Muzeum Częstochowskie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskie w Żywcu, Muzeum w Rybniku, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum w Tarnowskich Górach i Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu. Nie lada ciekawostką będzie też z pewnością Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i Muzeum Tyskich Browarów Książęcych.
Oczywiście nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć również Muzeum Śląskiego w Katowicach, które będzie brało udział w akcji już po raz drugi.

Poza atrakcyjnymi wystawami stałymi, takimi jak galerie sztuki polskiej czy „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, w najbliższym czasie będzie można tutaj obejrzeć wyczekiwaną wystawę „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”, której kuratorką jest Anda Rottenberg, a w lipcu wystawę „Męska rzecz”, która m.in. ukazuje jak w kulturze powstają stereotypy.

Więcej szczegółów na temat oferty Kolei na Muzea można znaleźć na stronie Kolei Śląskich oraz poszczególnych obiektów biorących udział akcji.

One comment

  1. Pomysł jako taki można oczywiście jak najbardziej pochwalić, ale sposób informowania już nie do końca. Biorąc pod uwagę dwa zdania: „Od czerwca do końca września 2018 roku z biletem śląskiego przewoźnika można zwiedzać wybrane muzea i galerie w niższej cenie lub całkowicie za darmo.” oraz „Więcej szczegółów na temat oferty Kolei na Muzea można znaleźć na stronie Kolei Śląskich oraz poszczególnych obiektów biorących udział akcji.” wszedłem na strony Kolei Śląskich i wybranych obiektów, no i niestety zbyt wiele się nie dowiedziałem. Żaden *) z wybranych wyrywkowo obiektów nie odnosi się wprost do oferty, nie można więc wywnioskować czy wstęp jest gratisowy czy ze zniżką i z jaką.
    *) Wyjątkiem jest Muzeum Śląskie w Katowicach, ale tu też trzeba się wgryzać w regulamin, aby wiedzieć, że zniżka wynosi 20% od ceny regularnej.
    Skoro oferta już obowiązuje, wypadałoby choćby zdawkowo poinformować jak to wygląda w poszczególnych miejscach.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *