Drugi przetarg dla stacji Racibórz

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy stacji Racibórz wraz z wybranymi elementami infrastruktury kolejowej przyległych szlaków – na linii kolejowej E-59. Szacowana wartość zamówienia to 4 000 000 zł netto.


Jest to drugie podejście do przetargu, którego celem jest wyłonienie wykonawcy dla opracowania dokumentacji projektowej dla przebudowy stacji Racibórz wraz z elementami infrastruktury kolejowej. Oprócz samej stacji Racibórz, przebudowana zostanie infrastruktura na odcinku ok. 2,5 km. Sam wjazd na stację od strony Kędzierzyna-Koźla/Rybnika zostanie przebudowany w sposób pozwalający podnieść prędkość wjazdową w perony stacyjne. Poprawione zostaną łuki i rozjazdy dostosowując je do prędkości od 60 km/h do 80 km/h oraz skrajnie torów. Z tego powodu zburzony zostanie budynek nastawni Ra1 a początek krawędzi peronowej zostanie przesunięta o ok. 50 m. Z planów projektowych wynika że do wyburzenia są też nastawnie Ra2, Ra11 i RA. Realizacja zamówienia ma na celu osiągnięcie parametrów eksploatacyjnych dla pociągów osobowych – 120 km/h i pociągów towarowych – 100 km/h. Mimo ograniczenia do 120 km/h, cała infrastruktura w kierunku Chałupek będzie i jest obecnie przygotowywana do parametrów 160 km/h, które w przyszłości może będą wprowadzone.

Plan Transportowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zakłada kursowanie od 2 do nawet 4 par całorocznych pociągów dalekobieżnych kończących swój bieg w Raciborzu, dlatego peron II wydłużony zostanie z 200 m obecnie do 400 m, gdzie przewiduje się obsługę relacji dalekobieżnych. Dodatkowo przewiduje się obsługę 2 pociągów regionalnych przy jednej krawędzi peronowej, stąd peron II zostanie podzielony semaforami na sekcje: 200 m (od strony północnej) + 50 m drogi ochronnej + 150 m.

Długość peronu I zakłada się na 150 m + 50 metrów rezerwy pod ewentualną rozbudowę w kierunku północnej (wyjazd w kierunku Kędzierzyna-Koźla/Rybnika). W sumie krawędź peronowa będzie miała minimum 250 m, ponieważ przedłużeniem peronu I będzie peron Ia (obecnie peron III) który w założeniach ma długość 100 m krawędzi peronowej.

UWAGA! Przy peronie na torze zakończonym kozłem oporowym przewiduje się obsługę potencjalnych pociągów regionalnych z kierunku Głubczyce/Racławice Śląskie (strona południowa). To dobra wiadomość, jeśli w projekcie wspomina się o kierunku w którym aktualnie nie odbywa się ruch pociągów pasażerskich.

Otwarcie kopert z ofertami w przetargu nastąpi 09 lipca, zaś zakończenie całej inwestycji planowane jest na ostatni dzień października 2019 roku.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *