Szczepin niczym Bytom Pólnocny

Mieszkańcy Wrocławia zyskają lepszy dostęp do kolei dzięki budowie nowego przystanku Wrocław Szczepin. Ponadto PKP PLK rozbuduje wiadukt nad ulicą Długą, co znacznie usprawni system komunikacji w mieście. Prezentujemy kolejny przykład na to, że jest możliwe działania mające na celu integracji kolei i transportu miejskiego, który jak najszybciej trzeba wcielić w życie i u nas.


Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska dzięki budowie nowego przystanku Wrocław Szczepin zyskają jeszcze lepszy dostęp do kolei. Przystanek będzie położony przy linii kolejowej na odcinku Wrocław Nadodrze – Wrocław Mikołajów, w pobliżu ulicy Długiej. Podróżni wsiądą do pociągów z dwóch 200 metrowych peronów, wyposażonych w wiaty z siedzeniami, system dynamicznej informacji pasażerskiej, oświetlenie. Dojście do położonych na nasypie peronów, zapewnią schody. Dla osób o ograniczonej mobilności będą także 2 windy. Nowy przystanek Wrocław Szczepin zapewni lepsze zintegrowanie kolei z transportem miejskim. Mieszkańcy miasta i okolic zyskają możliwość dogodniejszych połączeń komunikacyjnych.

W ramach inwestycji zostanie przebudowany pobliski wiadukt kolejowy nad ul. Długą. Rozbudowa obiektu umożliwi poprowadzenie planowanej w tym miejscu linii tramwajowej. Poza budową nowego przystanku i modernizacją wiaduktu, PLK przebudują także ponad 1 km torów i sieci trakcyjnej.

Zadanie pn. „Budowa przystanku kolejowego Wrocław Szczepin wraz z przebudową wiaduktu kolejowego nad ul. Długą oraz niezbędną infrastrukturą” planowane jest do realizacji w latach 2018 – 2020. W tym celu PKP PLK podpisały z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę o dofinansowanie inwestycji. Całkowita wartość projektu to blisko 51 mln zł brutto, z czego dofinansowanie UE wynosi ponad 34,8 mln zł. Projekt będzie współfinansowany ze środków unijnych POIiŚ.

Podajemy ten przykład bo mniej więcej tak wyobrażamy sobie zakres prac przy „przenosinach” przystanku Bytom Północny w ciągu linii nr 131.który ma zostać przesunięty o około 600 metrów z dzisiejszej lokalizacji w okolice ulicy Strzelców Bytomskich. Będąc kiedyś we Wrocławiu na pewno pojedziemy w okolice ulicy Długiej, by zobaczyć jak wygląda realizacja tej inwestycji.

fot. PKP PLK

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *