Wydmy na wakacje

W niedzielę, 10 czerwca wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. PKP Intercity poinformowało o połączeniach sezonowych uruchamianych na wakacje, zapewniając wiele możliwości podróży do najpopularniejszych ośrodków turystycznych, takich jak Kołobrzeg, Hel, Trójmiasto czy Zakopane. Są też i inne zmiany mające zapewnić optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych.


Dla mieszkańców naszego regionu najważnaiejsza informacja jest taka, że w okresie wakacji, od 22 czerwca do 1 września, skład TLK Wydmy relacji Bohumin – Łeba/Hel – Bohumin zapewni połączenie południa Polski z północną częścią kraju. Pociąg pierwotnie wytrasowany przez Racibórz z powodu trwającego remontu pomiędzy Rybnikiem Jejkowicami a Suminą, pojedzie na Wodzisław Śląski m.in. przez Rybnik, Katowice, Częstochowę, Piotrków Trybunalski, Łódź, Bydgoszcz, Gdańsk. Na stacji Gdynia Główna pociąg zostanie podzielony – jeden skład pojedzie do Łeby, drugi natomiast do Helu, przejeżdżając przez Puck, Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę, Hel, Jastarnię i Juratę.

A z innych ciekawostek – osoby planujące wakacyjny wyjazd do Kołobrzegu skorzystają z dwóch nowych, a łącznie już z trzech, połączeń obsługiwanych przez Pendolino. Od 23 czerwca do 1 września będą kursować pociągi relacji Warszawa – Kołobrzeg – Warszawa oraz Kraków – Kołobrzeg – Kraków. Gród Kraka zyska więc jedno nowe połączenie EIP do Kołobrzegu, a Warszawa dwa (skład ruszający z Krakowa będzie przejeżdżać przez Warszawę).

W okresie wakacji przewoźnik zwiększa też komfort połączeń do i z Zakopanego. Uruchomione zostaną następujące codzienne połączenia: TLK Halny relacji Bydgoszcz – Zakopane – Bydgoszcz, kursujący m.in przez Bielsko-Białą, IC Witkacy relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia, nocny pociąg TLK Karpaty oraz TLK Podhalanin. EIC Giewont pojedzie z Gdyni do Zakopanego w poniedziałki i soboty, a w powrotnym kierunku w piątki i niedziele. W pozostałe dni pociąg pojedzie w relacji skróconej, tj. na trasie Warszawa – Zakopane – Warszawa jako EIC Tatry.

PKP Intercity wprowadza dodatkowe zatrzymania pociągów w mniejszych miejscowościach. Od 10 czerwca niektóre składy przewoźnika zatrzymają się m.in w Jastrowie, Oleśnie Śląskim, Ropczycach i Sędziszowie Małopolskim. Poprawę komfortu podróży odczują także pasażerowie pociągu Sienkiewicz relacji Kraków – Olsztyn – Kraków, gdyż zmieni on kategorię z TLK na IC i obsłuży go teraz nowoczesna jednostka Flirt3.

W związku z Inwestycjami realizowanymi w obrębie węzła krakowskiego i zawieszone zostanie kursowanie pociągów:
• TLK Kinga relacji Warszawa – Kraków – Warszawa
• TLK Korczak relacji Warszawa – Kraków – Warszawa
• IC Barbakan relacji Kraków – Szczecin/Świnoujście – Kraków
• IC Włókniarz relacji Szczecin – Łódź Fabryczna – Szczecin
• EIC Lajkonik rel. Warszawa – Kraków – Warszawa (w okresie 14.08. – 01.09)
• EIC Sawa rel. Warszawa – Kraków – Warszawa (w weekendy oraz w okresie 14.08. – 01.09)
• IC Kossak rel. Kraków – Wrocław (w okresie 14.08. – 01.09)

Pociągi: EIC Tatry/Giewont, IC Witkacy, TLK Podhalanin, TLK Cyryl w różnych okresach będą kursować przez Kraków Płaszów, z pominięciem stacji Kraków Główny.

Pociągi: IC Hetman, IC Wyspiański, IC Siemiradzki, IC Mehoffer, TLK Malinowski, które od 11 marca mijają stację Kraków Główny, będą znów przez nią przejeżdżać..

PKP Intercity informuje także, że 10 i 11 czerwca w związku z wejściem w życie korekty rozkładu jazdy na największych dworcach w Polsce – Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Zakopanem, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie, do dyspozycji podróżnych będą informatorzy mobilni.

fot. PKP Intercity

10 komentarzy

 1. W tekście o tym nie pisze ale od 10 czerwca TLK Artus relacji Gdynia – Katowic zostanie wydłużony do Bielska-Białej. W sezonie skład będzie prowadził wagony aż na Hel. W sumie jest to chyba jakaś rekompensata za skasowaną Pogorię.

     1. Ale kursowała do zmiany rozkładu w grudniu 2017. Artus dzienny (ale drogą okrężną) jest uważany za rekompensatę straty nocnej Pogorii pół roku temu.

 2. Szkoda, że Intercity nie stanęło na wysokości zadania i nie zrobiło łącznika Bielsko-Biała – Katowice do TLK Wydmy. A tak zyskał Bohumin, straciło Bielsko. Narodowy przewoźnik…

  1. Co to za dyrdymały? Zorientuj się najpierw w sytuacji taborowej tego narodowego przewoźnika, to się kapniesz dlaczego Bohumin, a jeśli nie, to niech ci to ktoś bardziej ogarnięty wytłumaczy. Rybnik i Wodzisław, które też zyskały razem liczą więcej mieszkańców niż Bielsko, a w promieniu 10 km od tych stacji mieszka pół miliona ludzi. Bielsko nie jest już od dawna miastem wojewódzkim i cieszcie się bo macie niesamowicie dużo pociągów jak na miasto tej wielkości i rangi, zamiast narzekać i insynuować że kosztem Bielska ktoś tam coś zyskał

   1. „Ogarnięta” persono, z inwektywami to na onet czy inną interię.
    Sytuacja taborowa firmy jest konsekwencją działań jej władz i żadna „dobra zmiana” akurat w tej materii nie pomogła. Intercity celowo (dla oszczędności?) nie ogłosił przetargu na wynajem wagonów, a łatanie braków poprzez posiłkowanie się wagonami prosto z Czech (które dodatkowo będą pięknie umyte) nie jest działaniem wystarczającym. Rybnik czy Wodzisław miastami wojewódzkimi w ogóle nie były, czy to znaczy że pociągi miałyby w ogóle tam nie jeździć? Co to ma w ogóle do rzeczy? Licytowanie się co do ilości mieszkańców też nie ma znaczenia – są pasażerowie, to pociągi powinny być i tu i tu. Skoro Pogoria została skrócona, to przynajmniej pociąg sezonowy powinien także z Bielska-Białej jeździć. Zresztą były obietnice, że postarają uruchomić na sezon – jak widać kiepsko się starali…

    1. Oczywiście, wszystko powinno z Bielska-Białej jeździć. Daj sobie spokój z wysyłaniem kogoś na onet, takim tekstem mogłeś zabłysnąć 10 lat temu, dziś to jest żałosne. Wskaż mi te inwektywy, gdzie je widzisz, chyba między wierszami je wyczytałeś.

 3. W tamtym sezonie Artus też jeździł na Hel a w tym w weekendy będzie miał grupę wagonów do Kudowy. A gdzie się podział „Górnik” ?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *