LEO dostał rozkład

Jak poinformował Leo Express – przewoźnik uzyskał już oficjalny rozkład od polskiego zarządcy infrastruktury kolejowej – PKP PLK. Dokładny termin uruchomienia pociągu jednak nadal nie jest znany i zależy od toczącego się postępowania w Urzędzie Transportu Kolejowego, dotyczącego dopuszczenia jednostek elektrycznych, którymi LE zamierza obsługiwać nową polsko-czeską trasę. Start nowego połączenia nastąpi najprawdopodobniej na przełomie czerwca i lipca.


Rozkład jazdy w pierwszym etapie zakłada kursy w weekendy. Z Krakowa do Pragi prywatny pociąg pojedzie w poniedziałki i soboty, w drugą stronę: z Pragi do Krakowa, w piątki i niedziele. Po zakończeniu prac modernizacyjnych na torach na polskim odcinku trasy, które na tę chwilę mocno ograniczają możliwości eksploatacyjne, Leo Express przewiduje stopniowe zwiększanie częstotliwości kursów.

Pociąg wyruszy z Krakowa Głównego o 05:04, z Katowic odjedzie o godzinie 06:57 i do Pragi dotrze na 11:39. Po drodze zatrzyma się także w Skawinie, Oświęcimiu -Dworach, Mysłowicach, Tychach i Pszczynie. Po czeskiej stronie obsłuży kilka ważnych węzłów i miast takich jak: Bogumin, Ostrawa, Ołomuniec i Pardubice. Czas jazdy z Krakowa do Pragi będzie wynosił 6 godzin 35 minut, a z Katowic do Pragi 4 godziny 42 minuty. W drogę powrotną z Pragi pociąg wyruszy o 16:10. Przyjazd do Katowic został zaplanowany krótko po 21-ej, a do Krakowa dotrze o 23:19.

Cieszymy się, że proces uruchomienia pociągów w Polsce dobiega końca i niedługo będziemy mogli ogłosić termin startu. Wierzę, że nasze nowe połączenia pomogą jeszcze bardziej wzmocnić pozytywne polsko-czeskie stosunki i będą ważnym impulsem do dalszego rozwoju międzynarodowych połączeń kolejowych. Jak widać za granicą, prywatni przewoźnicy w tym procesie odgrywają bardzo istotną rolę. Tak, jak drogi są otwarte dla wszystkich przewoźników, nie inaczej powinno to wyglądać na torach – mówi Peter Jančovič, dyrektor Leo Express Polska.

Leo Express uruchamia w tej chwili pociągi w trzech krajach Europy – w Czechach, na Słowacji i w Niemczech. Przewoźnik dysponuje również siatką skomunikowanych połączeń autokarowych, które w Polsce obejmują już kilkanaście połączeń.

4 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *