Second hand w wykonaniu PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały dla Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dęblinie oraz Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej materiały i sprzęt. Szkoła dzięki darowiźnie lepiej przygotuje do zawodu uczniów kolejowych kierunków. Miłośnicy kolei zwiększą możliwości upowszechniania tradycji i historii żelaznych dróg.


Technikum Mechaniczne w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie otrzymało od PLK materiały i sprzęt do stworzenia placu ćwiczeń. Uczniowie dzięki otrzymanym fragmentom różnego typu toru, lepiej przygotują się do zawodu. Takie działanie jest szczególnie ważne dla przyszłych techników dróg kolejowych lub techników obiektów inżynieryjnych.

Celem uruchomienia placu do zajęć praktycznych jest tworzenie warunków do zdobywania przez uczniów umiejętności z zakresu budowy i diagnozowania dróg kolejowych oraz miernictwa kolejowego. Dzięki temu lepiej przygotujemy uczniów, poprawimy wyniki egzaminów zawodowych, ale także zwiększymy atrakcyjności naszej oferty edukacyjnej w zakresie kształcenia przyszłych pracowników kolei – mówi Jolanta Kiebzak, dyrektor ZSZ Nr 1 w Dęblinie.

To już kolejny etap współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ze szkołą, w ramach patronatu nad nauką techników kolei. Obecnie w Technikum Mechanicznym w Dęblinie kształci się ponad 70 uczniów. Najzdolniejsi uczniowie z klas drugich i trzecich mają stypendia i gwarancję zatrudnienia na kolei.

Z kolei Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej otrzymało dwa wózki motorowe typu WM-10, czyli popularne drezyny. To kolejna darowizna PLK dla stowarzyszenia. Przekazane wcześniej wagony pełnią rolę magazynu i warsztatu, są też udostępniane zwiedzającym. Stowarzyszenie posiada wiele starych przyrządów, mundurów, zdjęć oraz książek i instrukcji związanych z utrzymaniem i funkcjonowaniem kolei. Wszystko będzie wyeksponowane w izbie pamięci, która zostanie urządzona w podarowanym przez Polskie Linie Kolejowe wagonie. – Wagon będzie obok przystanku końcowego muzealnej linii kolejowej Pastuchów Bocznica, przy fabryce cukru w Pastuchowie – mówi prezes jaworzyńskiej inicjatywy, Łukasz Romaniecki.

One comment

  1. to chyba jakiś żart… kandydaci do plk mają być lepiej przygotowani dzięki zajęciom na zabytkach? powinni raczej zapoznać się ze sprzętem XXI wieku. … a nie XIX. … chyba że czegoś nie zrozumiałem. …

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *