Ornak nieco inaczej

W maju pociąg OsP Ornak z Katowic do Zakopanego jeździ nieco inaczej niż do tej pory. W związku z zamknięciem odcinka Bielsko-Biała – Łodygowice jedna z najatrakcyjniejszych linii obsługiwanych przez Koleje Śląskie, zamiast przez Żywiec i Suchą Beskidzką pod Tatry kierowana jest przez Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską.


Pierwsza zmiana to taka, że pociąg po wyjeździe z Katowic zmienia kierunek jazdy nie w Żywcu, bo to aktualnie niemożliwe, lecz na stacji Bielsko-Biała Główna. Stamtąd linią kolejową nr 117 przez Kozy, Kęty, Andrychów i Wadowice dojeżdża do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona, gdzie tory łączą się z uczęszczanym szlakiem z Krakowa. Okazuje się, że ta linia też ma swoją specyfikę o której więcej napiszemy w najbliższych dniach.

Dalej, „nowa” trasa również jest bardzo urokliwa i ciekawa krajobrazowo. Szczególnie, gdy wzdłuż nowego zbiornika pociąg z dużą prędkością pokonuje łuki na odcinku gdzie tory kolejowe są granicą pomiędzy wodą a lądem. Okazuje się, że gdzie indziej można korzystać z nowoczesnej, sprawnej i efektownej, a przede wszystkim doprowadzić w ogóle do jej powstania.
Po tych widokowych zachwytach pociąg dociera do przystanku Sucha Beskidzka Zamek. To też nowe miejsce stworzone na specjalnie zbudowanej łącznicy, dzięki której pociągi Kraków – Zakopane nie muszą wjeżdżać na „stary” dworzec w centrum miasta, gdzie obowiązkowo trzeba było zmienić kierunek jazdy. Ponad 15 minut oszczędności.

Potem pociąg kieruje się do Makowa Podhalańskiego, skąd, po„staremu”, przez Jordanów Chabówkę, Rabkę-Zdrój (zmiana kierunku jazdy), Nowy Targ, Biały Dunajec, Poronin dociera do Zakopanego.

Warto również pamiętać, że w związku ze zmianą trasy zmieniła się nieco godzina wyjazdu z Zakopanego w powrotny kurs do Katowic. W maju Ornak wyjeżdża spod Tatr o niemal godzinę wcześniej niż do tej pory. W miniony weekend było to o 15.41.

One comment

  1. Chyba jest odwrotnie. Sucha Bedkidzka Zamek jest przy centrum, a stary dworzec jest oddaliny o około 3 km. 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *