Brzydkie Kaczątko stało się Łabędziem

Dziś w felietonie postanowiłem odnieść się do wczorajszego otwarcia Centrum Przesiadkowego w Cieszynie. Przez wiele lat mieszkałem w grodzie nad Olzą i co codziennie patrzyłem jak tamtejszy dworzec kolejowy popada w coraz większą ruinę. Zdawało się, że bryła dworca nie ma już szans na lepsze jutro, wręcz zdawało się, że dworzec skończy swój los wyburzeniem, a budynek pamiętający Cesarstwo Austrowęgierskie oraz doprowadzenie pierwszej nitki kolejowej do Cieszyna stanie się już tylko wspomnieniem.


Najgorzej było chyba wtedy kiedy dworzec otoczono płotem, gdyż jego konstrukcja zagrażała życiu i zdrowiu przechodzących w jego okolicy przechodniów. Coraz więcej osób także pogardliwie wyrażało się na jego temat, nie widząc choćby sensu nowych połączeń kolejowych Katowice – Cieszyn oraz tego, że decyzja o odbudowie dworca już dawno zapadła i strasząca wszystkich rudera miała stać się dworcem z prawdziwego zdarzenia.
Na początku nikt nie wierzył, że codzienne bezpośrednie połączenia z Katowic do Cieszyna odniosą jakikolwiek sukces, a okazało się inaczej. Podobnie sukcesem stała się przebudowa dworca i bryła, która jeszcze parę miesięcy temu straszyła i zagrażała życiu i zdrowiu przechodniów dziś zachwyca i bez kozery można powiedzieć napawa dumą nie tylko lokalnych włodarzy, ale zwykłych, szarych obywateli, którzy mogą zrobić sobie selfie pod dworcem na tle Elfa 2 i napisać „Jo je stela”. Obskurny dworzec niczym Brzydkie Kaczątko przemienił się w piękny obiekt.
Cieszyn jest kolejnym przykładem, zaraz po Goczałkowicach-Zdroju, że chcieć to móc. W województwie śląskim są jeszcze dworce od których już chyba wszyscy się odwrócili. Niechlubny tytuł Brzydkiego Kaczątka trafi teraz pod inny adres i czy będzie to motywacja do jakiegokolwiek działania to czas pokaże.

Przemysław Szczepanek

3 komentarze

  1. Dobre porównanie. Teraz trzeba działać na rzecz tego żeby przez ten węzeł przesiadkowy przewijało się jak najwięcej pasażerów.

  2. Tych parę kilometrów szlaku do Goleszowa też by się przydało. To tak na początek, a potem?…Może stara linia do B.B. przez Skoczów…Pomarzyć nie można?

  3. Z punktu widzenia osoby która rzadko bywa w Cieszynie i dostaje się tam komunikacją zbiorową, nowy dworzec to jak powrót z Bangladeszu do cywilizowanego kraju.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *