Dworzec w Cieszynie otwarty

Dzisiaj nastąpiło uroczyste otwarcie zintegrowanego centrum przesiadkowego przy ulicy Hajduka w Cieszynie. Od jutra podróżni korzystający zarówno z autobusowej komunikacji miejskiej i regionalnej oraz kolejowej będą mogli korzystać z nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu.


Budowa kompleksu gromadzącego w jednym miejscu miejski i regionalny dworzec autobusowy oraz dworzec kolejowy trwała niespełna 18 miesięcy. W tym czasie plac przy ulicy Hajduka przeszedł olbrzymią przemianę. Nie piszemy co tam było, najważniejsze, że dzisiaj podróżni wszystkich rodzajów transportu zbiorowego otrzymali ładny i nowoczesny obiekt, który na pewno z czasem dołączy do licznych już miejsc charakterystycznych w mieście nad Olzą.

Na dzisiejszym uroczystym otwarciu pojawili się wszyscy, którzy przyłożyli się do tego, że dzisiaj Cieszyn nie musi się już wstydzić a wręcz przeciwnie – może się chwalić swoim nowym dworcem. Co ciekawe, Ryszard Macura, burmistrz miasta, zaprosił także przedstawicieli stowarzyszeń i pasjonatów kolei, których rola i udział w tym projekcie zostały również docenione przez miejscowych notabli.

Ponadto nowy dworzec obejrzeli posłowie na Sejm RP, jeden senator, przedstawiciele sejmiku samorządowego, radni i władze cieszyńskiego starostwa, radni miejscy Cieszyna, samorządowcy ościennych miast i gmin, przedstawiciele przewoźników, zarówno tego kolejowego obecnego w Cieszynie, jak i znacznie większej grupy szefów firm reprezentujących transport drogowy. Nie zabrakło również ludzi, którzy ten dworzec zbudowali. Oczywiście, nie możemy nie podkreślić głównej roli burmistrza Macury, który, co wiemy z autopsji, przez cały czas bardzo prestiżowo traktował inwestycję, doprowadzając ją do szczęśliwego końca.

Oczywiście, dzisiaj jeszcze nie można pisać o funkcjonalności „Dworca Cieszyn”, bo to pokaże dopiero upływający czas, ale proces przekształcenia zapomnianego przez wszystkich miejsca w efektowne centrum przesiadkowe jest warty nie tylko jak najszerszego pokazywania, ale i naśladowania…

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

6 komentarzy

  1. Można tylko pogratulować, duża sprawa. Dla promocji transportu zbiorowego Cieszyn zrobił co mógł, reszta należy do zarządzającego infrastrukturą, żeby można było na ten dworzec dojechać szybko i z obu kierunków.

    1. Zarządca jak sobie to po swojemu zinterpretuje, może już nic nie robić – wszak można dojechać z Zebrzydowic i Czeskiego Cieszyna:)

  2. Dobrze teraz tylko zlikwidować białą plamę na 190-stce pomiędzy Skoczowem i Bielsko-Białą i można powiedzieć, że zrobili co było w ich mocy.
    No i przydałby się remont torowiska na stacji w Cieszynie. Kolej jest ważna, benzyna coraz droższa, a ludzie już z niepokojem patrzą na coraz to nowe od 3 lat ceny na stacjach paliwowych. Tak jak przypuszczałem, kwestią czasu bedzie kiedy ceny biletów z Busach i PKS-ach zaczną podnosić bo przecież flotę trzeba utrzymać, a wszędzie podwyżki, paliwa,płace….
    Linie kolejowe trzeba odnowić póki jeszcze jest możliwość czyt. pieniądze.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *