PLK sprawdzi inwestycje z powietrza

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamierza skuteczniej śledzić przebieg prowadzonych inwestycji. W tym celu spółka podpisała umowę na monitorowanie ze śmigłowca terenów inwestycyjnych.


PKP PLK, aby sprawnie zrealizować wszystkie przedsięwzięcia, inwestują w wykorzystanie nowoczesnych technologii i wdrażają specjalne rozwiązania. Dziś 25 kwietnia 2018 r. zarządca infrastruktury podpisał umowę na przeprowadzenie przelotów nad obszarami objętymi inwestycjami kolejowymi wraz z wykonaniem filmów z pokładu śmigłowca. Kolejarze, za pośrednictwem monitoringu z powietrza będą czuwać nad sprawną realizacją i bezpieczeństwem prowadzonych prac. To kolejny, pilotażowy projekt PLK, podobny jak podpisana 20 kwietnia b.r., umowa na dostawę i montaż 70 kamer cyfrowych na terenach inwestycji.

Monitoring inwestycji za pomocą helikopterów obejmie pięć linii kolejowych, na których trwają prace. Nadzorem z powietrza zostaną objęte modernizacje prowadzone na trasach: Warszawa – Lublin, Warszawa – Poznań, Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki, Sadowne – Białystok, Poznań – Rawicz. Konkretne odcinki przelotu nad wytypowanymi liniami kolejowymi wyznaczane będą na podstawie bieżącego zapotrzebowania na wykonywanie takiego monitoringu. PLK za pomocą śmigłowca monitorować będą postęp prac. Ponadto, widok na place budowy z góry daje szerszą perspektywę podglądu terenu, co pozwoli czuwać nad lepszym bezpieczeństwem prowadzonych inwestycji – np. czy teren jest odpowiednio zabezpieczony przez wykonawcę i czy stosowane są przez jego pracowników procedury bezpieczeństwa i zasady BHP. Co ważne, kolejarze będą mieli także podgląd na szlaki, na których jeżdżą nie tylko pociągi pasażerskie i towarowe, ale i pojazdy techniczne, wywożące i dowożące materiały i sprzęt. Taki monitoring terenu budowy w przypadku wystąpienia nieprawidłowości, umożliwi szybką reakcje ze strony PLK i wykonawców.

Zadanie wykona firma HeliPoland Sp. z o.o. Wartość umowy to prawie 68 tys. zł netto. Wybrane lokalizacje monitorowane będą do 15 grudnia tego roku.

Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *