Pesa odnowi wagony Intercity

PKP Intercity podpisało dwie umowy z PESA Bydgoszcz, w ramach których producent zmodernizuje w sumie 123 wagony pasażerskie z prawem opcji na kolejne 62 wagony. Łączna kwota przeznaczona na modernizację wynosi ponad 477 mln zł brutto. W przypadku skorzystania z prawa opcji przez przewoźnika kwota kontraktu wzrośnie do ponad 718 mln zł.


Pierwsza z podpisanych umów zawartych między PKP Intercity i PESA Bydgoszcz obejmuje modernizację 83 wagonów osobowych, z opcją na dodatkowe 42 wagony, które będą kursować jako bezprzedziałowe 2 klasy. Wartość tego zamówienia wynosi ponad 311 mln zł brutto. Jeśli PKP Intercity skorzysta z prawa opcji, wartość zamówienia wzrośnie do ponad 469 mln zł brutto. Przedmiotem drugiej umowy jest modernizacja 40 wagonów, z opcją na dodatkowych 20 wagonów, które będą kursować jako wagony klasy 1 i 2. Wartość zamówienia to ponad 165,5 mln zł brutto. W przypadku skorzystania z prawa opcji kwota modernizacji wzrośnie do ponad 248 mln zł brutto. Łączna kwota planowanych inwestycji wyniesie ponad 718 mln zł brutto i obejmie 185 wagonów, jeśli PKP Intercity skorzysta z prawa opcji, czyli zamówienia dodatkowej puli zmodernizowanych wagonów.

Cieszymy się, że polskie przedsiębiorstwa realizują kolejne zamówienia dla naszego narodowego przewoźnika. Jest to duży impuls pozwalający rozwijać się polskim przedsiębiorstwom w sektorze kolejowym. Dzięki kontraktom z firmą PESA klienci wkrótce otrzymają kolejne nowoczesne wagony i komfort podróżowania pociągami PKP Intercity ulegnie dalszej poprawie. Efektem prowadzonych inwestycji będzie kolej punktualna, komfortowa i bezpieczna – mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Zgodnie z zawartymi umowami, producent zobowiązany jest do realizacji zamówienia w okresie 30 miesięcy. Natomiast kolejne 18 miesięcy obejmuje przeglądy wagonów na trzecim poziomie utrzymania.

 

Zmodernizowane wagony będą wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne oraz bezprzewodowy internet. Modernizacja wagonów obejmie również monitoring, wzmacniacze sygnału GSM/LTE oraz toalety z zamkniętym układem. Z myślą o komforcie podróży pojazdy zostaną wyciszone. Numery foteli zostaną oznaczone dodatkowo alfabetem Braille`a.

Umowy zawarte z PESA Bydgoszcz są elementem strategii taborowej, w ramach której zainwestujemy ponad 7 mld zł w podnoszenie standardów podróży koleją – wskazuje Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Odnowione składy będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce, m.in. na trasach:

Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok),

Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok),

Kraków/Lublin – Katowice – Wrocław – Zielona Góra – Szczecin – (Świnoujście),

– Współpraca z PKP Intercity jest dla nas bardzo ważna, jesteśmy przygotowani do realizacji tych modernizacji. Z pewnością podróżni docenią komfort zmodernizowanych przez PESA Bydgoszcz wagonów – mówi Krzysztof Sędzikowski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz S.A.

Jeśli chodzi o kwoty to wykonanie naprawy okresowej na 5. poziomie utrzymania wraz z modernizacją oraz przeglądu na 3. poziomie utrzymania 83 wagonów osobowych, z opcją na dodatkowe 42 wagony wycenione zostało na 253 648 000,00 zł netto czyli 311 987 040 zł brutto. W przypadku skorzystania z prawa opcji kwota kontraktu wzrośnie do 382 000 000 netto/469 860 000 zł brutto

W przypadku drugiego kontraktu na wykonanie naprawy okresowej na 5. poziomie utrzymania wraz z modernizacją oraz przeglądu na 3. poziomie utrzymania 40 wagonów osobowych, z opcją na dodatkowe 20 wagonów to wartość zamówienia została oszacowana na 134 600 000 zł netto/165 558 000 zł brutto. W przypadku skorzystania z prawo opcji kwota wyniesie 201 900 000 zł netto/248 337 000,00 zł brutto.

fot. PKP Intercity

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *