Rusza Poznańska Kolej Metropolitalna

W tym tygodniu Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego podpisał umowę z 11 samorządami na dofinansowanie funkcjonowania pierwszych linii Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Pierwsze połączenia ruszą już 10 czerwca.


Do Urzędu Marszałkowskiego przybyli przedstawiciele pierwszych gmin i powiatów położonych wzdłuż 4 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego, które zadeklarowały udział finansowy w realizowanym wspólnie z Województwem Wielkopolskim zadaniem pn. „Wzmocnienie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich na obszarze oddziaływania Aglomeracji Poznańskiej poprzez zwiększenie liczby połączeń kolejowych – dofinansowanie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM)”. Reprezentowane były samorządy Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego, Gminy Granowo, Gminy Grodzisk, Gminy Środa Wielkopolska, Gminy Nowe Miasto, Gminy Buk, Powiatu Wągrowieckiego, Gminy Czerwonak, Gminy Skoki oraz Gminy Miejskiej Wągrowiec.

Poznańska Kolej Metropolitalna będzie obejmować swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły. Zwiększy się częstotliwość kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego, czyli co 30 minut.

Jak podkreślił Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego: – Jest to nasze pierwsze w historii wspólne przedsięwzięcie, które udało się zrealizować. Fakt, że tyle samorządów udało się zgromadzić wokół wspólnej idei, to jest naprawdę wspaniałe. To wielki sukces! Oczywiście kolejne linie będą sukcesywnie uruchamiane w latach następnych.

Kluczową role w przedsięwzięciu odegrały Miasto Poznań i Powiat Poznański, które jako jedyne partycypują w kosztach zwiększonej liczby pociągów na wszystkich 9 liniach. – Poznańska Kolej Metropolitalna to wyraz naszej solidarności i umiejętności negocjacyjnych, bo to był bardzo trudny projekt – powiedział Jacek Jaśkowiak, który wystąpił w podwójnej roli, jako prezydent Poznania i prezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań. – Te trzy lata pokazały, że możemy coś razem zrobić. Ta solidarność jest kluczem do sukcesu.

Dodatkowo w poprzednim tygodniu wicemarszałek Wojciech Jankowiak podpisał umowę o dofinansowanie projektu pn. „Zakup taboru dla aglomeracyjnych kolejowych przewozów pasażerskich na obszarze Poznańskiej Kolei Metropolitalnej”. To oznacza, że w najbliższej przyszłości PKM wzbogaci się o 5 sztuk pięcioczłonowych EZT Elf 2.

Fot. Koleje Wielkopolskie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *