Międzynarodowy przez Racibórz?

Możliwe, że jeszcze w tym roku bezpośrednio z Raciborza pojedziemy do Berlina czy Budapesztu. PKP Intercity otrzymało otwarty dostęp na trasie Kunowice (gr.) – Chałupki (gr.) dla pociągu relacji Berlin – Budapeszt


Prezes Urzędu Transportu Kolejowego decyzją z dnia 26 marca, przyznał spółce PKP Intercity otwarty dostęp dla pasażerskich przewozów kolejowych na trasie Kunowice (gr.) – Chałupki (gr.) – Kunowice (gr.). Wniosek o przyznanie otwartego dostępu dotyczył relacji międzynarodowej Berlin – Budapeszt – Berlin, liniami kolejowymi nr 3, 132, 136, 151, 271, 273, 679 i 821 na okres od 9 grudnia 2018 r. do 9 grudnia 2023 r. Dokładnie chodzi o pociąg EuroNight „Metropol”, który obecnie omija Polskę kursując przez Drezno, Pragę i Brno.

Wytrasowanie międzynarodowego pociągu EN „Metropol” przez Racibórz byłby powrotem, od niepamiętnych lat, miasta na mapy kolejowych połączeń międzynarodowych. Może to być swoistego rodzaju zalążek kursującego kiedyś przez Racibórz pociągu Orient Express relacji Berlin – Istambuł. Z racji tego, że pociągi „Metropol” jest kategorii EuroNight to jego przyjazd do Raciborza byłby w godzinach 1:00 w nocy w kierunku Budapesztu i w kierunku przeciwnym do Berlina w godzinach 3:00 w nocy.

Przyznanie otwartego dostępu przez UTK nie oznacza, że pociąg pojedzie już od 9 grudnia br. w momencie wejścia w życie nowego rozkładu jazdy 2018/2019. To dopiero będzie pewne w momencie złożenia zamówienia RJ 2018/2019 do Zarządcy infrastruktury kolejowej, którym jest PKP Polskie Linie Kolejowe.

5 komentarzy

  1. Jaki tam brak pociągów międzynarodowych od niepamiętnych czasów – a KaeSie do Bohumina?:)

  2. Bogumin w ’38 był w Polsce, a dworzec w Boguminie jest przy ulicy Mickiewicza więc sam wiesz… 😉

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *