Wielka ściepa na wąskotorówkę

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w swoim szczytowym okresie liczyła ponad 230 km. Swoim zasięgiem obejmowała m.in. Mysłowice, Katowice, Tarnowskie Góry, Gliwice czy Racibórz. Dzisiaj jedną z ocalałych części sieci wąskotorowej opiekuje się Stowarzyszenie Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej na którą organizowana jest wielka zrzutka pieniędzy.


Górnośląska Kolej Wąskotorowa (GKW) na odcinku Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie jest najstarszą, nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową po której odbywa się sezonowy ruch pociągów turystycznych i specjalnych. Odcinek linii od Bytomia do Miasteczka Śląskiego został nieodpłatnie przejęty w 2002 roku przez gminy dzięki ustawie o restrukturyzacji PKP, która i tak stopniowo rezygnowała z obsługi kolei wąskotorowej. Operatorem jak i opiekunem tej linii jest Stowarzyszenie Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej. Od prawie 15 lat Stowarzyszenie dba o to, aby linia nieustannie funkcjonowała jako atrakcja turystyczna dla Bytomia, Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego. Dziś można wesprzeć ich pracę, dorzucając się do zrzutki utworzonej przez Arkadiusza Rusnaka, który poprzez tą akcję chce podziękować członkom Stowarzyszeni GKW za ich wysiłek i wkład w utrzymanie tej unikalnej atrakcji turystycznej. Dlaczego akurat taka kwota została wyznaczona jako cel zbiórki? Ponieważ właśnie tylu jest sympatyków, którzy śledzą profil FB Stowarzyszenia i wystarczy, aby każdy wpłacił złotówkę, żeby osiągnąć poziom kwoty 6 250 zł. Cel na pewno uda się osiągnąć, ponieważ do końca zbiórki pozostało 282 dni a na koncie uzbieranej pieniędzy jest już ponad połowa docelowej sumy. Wszystkich sympatyków zachęcamy to wsparcia akcji. My sami również ją wesprzemy.

Link do Zrzutki

 

Warto wspomnieć, że oprócz odcinka Bytom – Miasteczko Śląskie w obrębie sieci GKW, turystyczny ruch kolejki wąskotorowej odbywa się na terenie gminy Kuźnia Raciborska w kierunku stacji Stanica i Paproć.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *