Duży ruch na i wokół S1

Odwiedziliśmy dzisiaj, używając terminologii Kolei Śląskich, odcinek linii S1, gdzie kilkanaście dni temu rozpoczął się remont infrastruktury pomiędzy stacjami Dąbrowa Górnicza a Dąbrowa Górnicza Ząbkowice.


Najbardziej intensywne prace trwają w sąsiedztwie dworca kolejowego w Ząbkowicach, gdzie w ciągu linii kolejowej nr 1 wymieniane są rozjazdy. Aktualnie dzieje się to na torze od strony Katowic. Wygląda na to, że wszystko dzieje się w należytym porządku, bo gdy w zeszłym tygodniu kręciliśmy się tu poprzednim razem,  to czynny pomiędzy stacją (przystankiem?) w centrum miasta a. Ząbkowicami był właśnie tor z Katowic. Teraz jeździmy po tym w stronę stolicy województwa, co pozwala sądzić że niebawem pierwszy etap prac utrudniających ruch na linii S1 zostanie ukończony.

Wiele także dzieje się na samym dworcu w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach. Choć jego okolica wygląda aktualnie nieco marsjańsko, to z każdą naszą wizytą widać postęp prac. Przypomnijmy, w Ząbkowicach od zera budowane jest przejście podziemne pod wszystkimi torami i peronami mające połączyć ulice Dworcową i Marii Dąbrowskiej. Tu również widać ludzi w pomarańczowych kombinezonach. Kończy się odnowa krawędzi peronowej znajdującej się w najbliżej budynku dworca. Z torów, przynajmniej na jakiś czas, ekipy remontowe mają zniknąć pod koniec przyszłego tygodnia. Przy ząbkowickim dworcu zostaną jednak na znacznie dłużej

3 komentarze

  1. Szkoda, że dworzec w Ząbkowicach nie doczeka się remontu, bo on szansę stać się najważniejszym dworcem w mieście w perspektywie odtworzenia połączeń z Krakowem a także stworzenia połączenia z lotniskiem.

    A ta marsjańskość to pewnie uwaga o zburzonej hucie szkła okiennego po tzw. drugiej stronie torów? Miasto zupełnie nie ma pomysłu na tę część Ząbkowic. Niestety.

  2. Jeśli miałyby być odtworzone połączenia z Krakowem, to pasuje jeszcze odtworzyć przystanek Dąbrowa Górnicza Huta Katowice. Obok niego jest linia tramwajowa biegnąca przez całe miasto oraz liczne linie autobusowe.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *