2018 będzie w Kolejach Śląskich rokiem EKO

Koleje Śląskie chcą w tym roku promować transport kolejowy wśród kierowców. W każdą trzecią środę miesiąca będą oni mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów pociągiem. Nasz przewoźnik regionalny zachęca również do aktywnego spędzania czasu w rodzinnym gronie. A wszystko to w ramach Eko Roku, bo taki cel przyświeca ludziom z KŚ, by w najbliższych miesiącach za sprawą transportu szynowego propagować szeroko pojętą ekologię.


Termin akcji pod nazwą Zielone Środy nie jest przypadkowy – premiera bezpłatnych przejazdów w tej formie przypadnie akurat w pierwszy dzień wiosny. Dotychczas zmotoryzowani mieli taką możliwość w dni, gdy stężenie smogu znacznie przekraczało dopuszczalne normy. Wówczas w ciągu ośmiu „dni smogowych” z oferty przewoźnika skorzystało ponad 15 500 osób. Bezpłatne przejazdy w ramach akcji Zielone Środy będą się odbywać na takich samych zasadach – podczas kontroli wystarczy zamiast biletu pokazać ważny dowód rejestracyjny. Każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą.

– Chcemy pokazać, że nie traktujemy naszego zaangażowania w walkę o środowisko w sposób doraźny, lecz myślimy o ekologii przez cały rok. Stąd też staramy się, by rok 2018 przebiegał w Kolejach Śląskich pod znakiem eko. Trudno chyba o lepszy moment na tego typu kampanię, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w tym roku to Katowice są gospodarzem szczytu klimatycznego COP 24. Transport kolejowy jest kilka razy bardziej ekologiczny niż samochodowy, o czym świadczą tzw. ślady CO2 generowane przez pojedynczego pasażera w różnych środkach transportu. Chcemy to podkreślać nie tylko z myślą o ochronie środowiska, ale także by zachęcić ludzi do korzystania z transportu publicznego, zwłaszcza kolejowego i tym samym odkorkowania miast. Dla porównania – gdyby zamiast pociągami nasi pasażerowie jeździli nawet po 2 osoby w samochodach osobowych, to codziennie byłoby ich więcej o ponad 10 000 na śląskich drogach. Proszę sobie to wyobrazić stojąc w pierwszym lepszym korku – tłumaczy Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich.

Drugim flagowym produktem w ramach Eko Roku są bezpłatne przejazdy dla rodziców, którzy wybiorą się w podróż z dziećmi w każdą pierwszą niehandlową niedzielę w miesiącu. Przewoźnik chce w ten sposób zachęcać do aktywnego i zdrowego spędzania czasu, ale również promować kolej wśród najmłodszych. Z pierwszej Rodzinnej Niedzieli, która przypadła 11 marca, skorzystało ponad 4400 osób.

– Pracownicy Kolei Śląskich zauważyli, że kierowcy podróżujący koleją w trakcie smogu wspominali o tym, że rzadko korzystając z transportu kolejowego miewają kłopoty m.in. z zakupem biletów, dotarciem na odpowiedni peron czy korzystaniem z rozkładu jazdy. Widać było, że dawno nie korzystali z tego środka lokomocji. Swoisty brak doświadczenia może zatem hamować kierowców przed wypróbowaniem podróży coraz bardziej nowoczesnym transportem kolejowym w regionie. Działania związane z Eko Rokiem mają to zmienić. Równocześnie nasze koleje zachęcają pasażerów do częstszego obcowania z ofertą turystyczną regionu. Stąd m.in. promocje dla rodziców z dziećmi –  mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Oprócz tego Koleje Śląskie zamierzają też edukować. Informacje na temat ekologicznych rozwiązań, o których warto pamiętać w życiu codziennym, będą pojawiać się na ekranach znajdujących się w pociągach. Zagadnienie troski o środowisko będzie poruszane również podczas spotkań z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych. W lecie z kolei przewoźnik planuje wyjść naprzeciw osobom szukającym w naszym regionie bliższego kontaktu z przyrodą. Została przygotowana także specjalna, ekologiczna wersja logo spółki, którą prezentujemy poniżej.

 

5 komentarzy

  1. Pan Prezes Dinges i cała ekipa dojeżdżających na Raciborską też zamieni w ten dzień samochód i pojedzie pociągiem do pracy???

  2. Ja akurat jadę tego dnia do Wawy, więc pociągami nawet dalej, niż na Raciborską 🙂
    A resztę zachęcę. Celna uwaga! Dziękuję!

  3. A tak już bardziej na poważnie to jest bardzo cenna inicjatywa, ale ma jednak ograniczony zakres, ponieważ dotyka tylko przewoźnika.
    Chciałoby się, żeby Urząd Marszałkowski jako organizator transportu zbiorowego w województwie w tym co się nazywa atrakcyjnością mobilności Kolejami Śląskimi zauważył też znaczącą rolę zwykłych przystanków i ich dostępność komunikacyjną dla pasażera. A z tym moim skromnym zdaniem nie jest najlepiej.
    Warto by zapytać o to mieszkańców miejscowości np. linii 139 czy innych jak widzą atrakcyjność podróży pociągiem przez pryzmat stanu i dostępności komunikacyjnej swojego przystanku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *