Gazowce w Raciborzu?

Na raciborskim dworcu autobusowym pojawił się kolejny „gazowiec”. Prowadzone obecnie testy czeskiego autobusu SOR 12 CN zasilanego gazem ziemnym CNG nie przeszkodziły w tym, aby w Raciborzu kolejny producent mógł zaprezentować swój pojazd, również zasilany tym paliwem. Tym razem trafiło na IVECO Urbanway.


Powiat Raciborski pozyskał 5 973 958,94 zł dofinansowania z konkursu dla Subregionu Zachodniego organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Pieniądze będą przeznaczone na zakup nowych autobusów dla przewoźnika PKS Racibórz. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Choć przyznane w tym roku środki przeznaczone będą raczej na zakup autobusów napędzanych silnikiem Diesla 6 klasy to jednak Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Raciborzu bierze również pod uwagę zakup w najbliższych latach pojazdów bardziej ekologicznych i tańszych w eksploatacji, zasilanych gazem ziemnym. Stąd też raciborski przewoźnik chce rozeznać się po rynku autobusów tego typu. Na razie Diesel a nie CNG, ponieważ przewoźnikowi zależy na wymianie jak największej ilości wysłużonych autobusów, a ceny pojazdów napędzanych paliwem CNG są od 25 do 35 procent większe niż te napędzane silnikiem Diesla 6 generacji. W przypadku autobusów gazowych, dodatkową inwestycją jest stacja CNG do tankowania takich pojazdów.

Fot. IVECO

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *