Elektryczne Solarisy już w Sosnowcu

Wczoraj Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu wzbogaciło się o trzy nowe, niskopodłogowe autobusy elektryczne. Są to pierwsze pojazdy tego typu, które trafiły do stolicy Zagłębia. Za realizację tego zamówienie odpowiedzialny jest Solaris Bus & Coach.


Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Solaris Urbino 12 nie różni się od nowoczesnych modeli, które od kilku miesięcy jeżdżą po ulicach Zagłębia. Wytrawne oko zauważy pewne elementy sugerujące, że jest to pojazd elektryczne. Natomiast każdy „usłyszy” różnicę.

Bateryjne pojazdy dla Sosnowca wyposażone zostały w silnik centralny oraz osprzęt elektryczny polskiego producenta firmy Medcom z funkcją odzysku energii elektrycznej podczas hamowania. Baterie o pojemności 200 kWh ładowane będą za pomocą złącza Plug-in ładowarkami dwuzakresowymi o mocy 80 kW i 40 kW. Autobusy przystosowane zostaną również do wyposażenia ich w przyszłości w ładowanie pantografowe, dzięki czemu baterie będą mogły zostać doładowane także podczas trasy w mieście.

W pierwszą trasę Solaris wybrał się w piątek przed południem. Był to przejazd testowy. Wczoraj do Sosnowca przyjechały dwa z trzech elektrycznych autobusów. Dzisiaj rano dojechał kolejny.

* Fot. UM Sosnowiec

One comment

  1. Może zna ktoś odpowiedź na pytanie dlaczego te autobusy mają niemieckie tablice rejestracyjne? Zaupełnie mi to nie przeszkadza, ot czysta ciekawość…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *