Krajobraz po korekcie

Pozwoliliśmy sobie, przeglądając plakatowe rozkłady jazdy dla stacji Katowice, umieszczone na stronie PKP PLK S.A., przeanalizować zmiany, które zaczną obowiązywać od niedzieli 11 marca, czyli pierwszej tegorocznej korekty rozkładu jazdy.


Oczywiście, nie opiszemy Wam wszystkich zmian w kursowaniu pociągów na czas wiosenny. Na oficjalne komunikaty przewoźników, takich jak Koleje Śląskie czy zarządcy trzeba jeszcze poczekać, gdzie szczegółowo z pewnością zostanie opisane to co najistotniejsze zostanie zmienione. I, co ważne, dlaczego.

Duże zmiany w krajobrazie po korekcie nastąpią na linii S1. Tam wraz z nastaniem wiosny pojawią się ekipy remontowe. Dojdzie nawet do tego, że na najbardziej prestiżowej w województwie śląskim pojawi się zastępcza komunikacja autobusowa. Co to oznacza logistycznie dla przewoźników? W rozkładzie jazdy ZKA awizowane jest w kilkunastu przypadkach na odcinku Będzin Ksawera – Dąbrowa Górnicza. Inna wersja przewiduje przejazd autobusem na odcinku z Ząbkowic do Dąbrowy Górniczej. Roboty będą skutkować np. tym, że weekendowy Rachowiec kilka razy pojedzie do Zwardonia nie z Zawiercia jak ma to w zwyczaju, a z Sosnowca.

Również na odcinku pomiędzy Bielskiem-Białą a Żywcem przez długi czas, m.in. podczas długiego weekendu majowego, pociągi nie pojadą w ogóle. Dlatego Ornak, czyli pociąg Katowice – Zakopane, pojedzie kilka razy nie dotychczasową trasą przez Żywiec, lecz przez Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską. To z kolei sprawi, że pojedziemy w Suchej Beskidzkiej przez nowy przystanek o nazwie Zamek, a nie przez główny (?) dworzec w centrum miasta.

Sprawdziły się również nasze doniesienia o całkowitym zamknięciu od 7 maja linii Zebrzydowice – Cieszyn (terminologia KŚ – S58). O tym jak szybko poruszają się dzisiaj po niej pociągi najlepiej świadczy fakt, że po uruchomieniu zastępczej komunikacji autobusowej czas przejazdu z Zebrzydowic do Cieszyna, wliczając konieczność przesiadki w tym pierwszej miejscowości z pociągu na autobus będzie taki sam jak obecny czas przejazdu tego dystansu pociągiem. Ale podobno potem ma być tam lepiej (szybciej)…

O wszystkich zmianach na czas prac torowych w naszym regionie wraz nastaniem wiosny postaramy się informować na bieżąco.

* Fot. Przemysław Wanclik

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *