Kto za darmo podczas smogu?

W związku ze sporą liczbą Waszych zapytań na temat darmowych przejazdów pociągami Kolei Śląskich podczas alarmów smogowych, zwróciliśmy się do przewoźnika z prośbą o wyjaśnienie najważniejszych kwestii. Na nasze, a tak naprawdę Wasze pytania, odpowiedziała nam rzecznik prasowy śląskiego przewoźnika, Magdalena Iwańska. 


PT: Czy darmowe przejazdy przysługują właścicielom i współwłaścicielom samochodów czy także właścicielom skuterów, motorów i innych jednośladów?

Magdalena Iwańska: Tak, możliwość bezpłatnych przejazdów przysługuje również w przypadku np. motocykli.

PT: Czy darmowe przejazdy przysługują tylko osobom wpisanym w dowodzie (właściciel, współwłaściciel)?

MI: Nie trzeba być wpisanym jako właściciel pojazdu. By korzystać z bezpłatnych przejazdów trzeba okazać po prostu ważny dowód rejestracyjny. Jest to zmiana w porównaniu z zasadami akcji podczas ubiegłorocznego sezonu zimowego – wówczas wiele osób zgłaszało nam, że nie może skorzystać z bezpłatnego przejazdu, bo auto jest np. zarejestrowane na firmę.

PT: By móc skorzystać z darmowego przejazdu trzeba okazać dowód czy może być jego kopia bądź zdjęcie?

MI: Dowód powinien być w oryginale.

PT: Jeśli trzeba mieć dowód w oryginale, to co z drugą osobą (np. współwłaścicielem)? W jaki sposób może ona skorzystać z darmowego przejazdu, jeśli pierwsza osoba (np. właściciel) ma dowód ze sobą? Taka sytuacją może mieć np. miejsce w rodzinie mieszkającej w Katowicach, gdzie jedna skorzysta z S4 by dojechać do Tych, a druga z linii S1 by dojechać do Chorzowa.

MI: Każdy kierowca może bezpłatnie zabrać ze sobą jedną osobę towarzyszącą. Niestety jednak, jeśli osoby podróżują w różnych kierunkach, z bezpłatnego przejazdu może skorzystać tylko ta osoba, która będzie miała ze sobą dowód rejestracyjny.

Rozmawiał: Patryk Tuzgier

8 komentarzy

 1. A co z dowodami rejestracyjnymi obcokrajowców np. z Czeskimi, nie ma wzorów dowodu ani wzmianki o tym ze tylko Polskie dowody rejestracyjne jak i co z obcym wojewodztwem czyli Małopolskie i SleskoMorawskim gdy by taki podrozny chcial tam dojechac na dowód rejestracyjny i najciekawsze co z ubezpieczeniem na przejazd, np.ktos skreci noge przdstawi d.rejestracyjny i bedzie żądał oddzkodowania za wypadek.

 2. Dlaczego mieszkańcy województwa którzy niestety zmuszeni są do korzystania z usług Przewozów Regionalnych jak np. na odcinku Tarnowskie Góry-Krzepice nie mogą w czasie smogu jeździć za darmo? Przecież PR dostają pieniądze od Marszałka woj. śląskiego i są to pieniądze podatników mieszkających też w woj. śląskim. Czy Ci mieszkańcy są gorsi?

  1. Kozy – Bielsko-Biała też… Ale są też mieszkańcy, którzy chcieliby wsiąść do pociągu i nawet zapłacić – a nie mogą, bo dla Śląskiego Marszałka są gorszej kategorii, jak w Jeleśni…

 3. darek :- No właśnie, bo po prostu to jest fikcja, ktoś trzepie kasę na tym czego nie idzie zrozumieć a jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

 4. Dot. pytanie 3 artykule.

  Chyba przecież oczywiste jest, że DR zastępuje bilet po to żeby właśnie z auta nie korzystać w czasie jazdy pociągiem w czasie smogu. Tak to na xero jeździłaby jedna osoba pociągiem, a w tym samym czasie druga jechałaby tym autem, więc co to za interes że poc. zastępuje auto. {lepiej odwrotnie bo prawdopodobieństwo kontroli w pociągu jest n-razy wieksze niż kontroli policjanta}. Był przypadek w Krakowie, że gość nie miał przy sobie DR w czasie smogu i domagał się tylko opłaty za brak biletu po doniesieniu, tyle że sąd nie uznał, bo w tym czasie ktoś mógł korzystać z auta, a to ma powodować zostawienie auta na rzecz komunikacji zbiorowej.

  Dot. pytanie 4 artykule.

  Tutaj też niedorzeczne pytanie. Czy dwie osoby jednym autem z jednym DR mogą jechać naraz w dwa różne kierunki ? {Podpowiem nie mogą} Skoro jedna jedzie do Tych to ma auto DR, a druga co jedzie w innym kierunku ma inne auto i inne DR {chyba ze są DR na dwa auta}.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *